Šport

ANKETA: Ako vám pomohol športový zväz v čase COVID-19?

Slovenský šport vďaka Covid opatreniam melie z posledného. Zvyšujúce sa čísla pozitívnych testov opäť ešte viac dopadli na rozpočty jednotlivých športových klubov aj vďaka opatrenia epidemiológov.

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár (SaS) v médiách povedal, že ministerstvo poslalo všetkým zväzom financie na tento rok ako vždy a je veľmi zvedavý ako ich federácie rozposlali jednotlivým klubom, keďže vlastne od jari žiadny zväz nefunguje pre koronavírus v normálnom režime. Podľa neho pandémiou majú aj nižšie náklady na prevádzku športov ako takých.

Dalito.sk oslovilo všetky hokejové kluby na Slovensku, vrátanie SZĽH aj Asociácie športových zväzov s anketovou otázkou:


Ako konkrétne zväz v najťažších časoch športu pomohol klubu? Ako vidíte svoju budúcnosť, ak sa nič nezmení v najbližších mesiacoch. Keďže epidemiológovia už jasne hovoria o tom, že pandémia koronavírusu môže trvať aj ďalšie dva roky, minimálne do jari určite. 

Dalito.sk zverejňuje všetky reakcie zaslané do reakcie do uzávierky.

Tomáš Ivan, Mládež HC 46 Bardejov (tréner)

Mládež HC 46 Bardejov/zdroj: Mládež HC 46 Bardejov

O akej pomoci to hovorí? Ako pomoc sme nič nedostali. My sme zo SZĽH dostali v júli 4500eur a to sme reagovali na akúsi výzvu na podporu trénerov počas Covid-19. Podpora je na jedného trénera na mesiac s platom 500eur, čiže my sme nahlásili troch trénerov (1500eur mesačne), maximálna suma na klub bola 2500eur, číže na piatich trénerov. Pomoc???!!!! V žiadnom prípade 500eur – 190 eur soc. poistenie – 70eur zdravotné, čiže v konečnom dôsledku nič… Táto spoločnosť nemá záujem o podporu mládežníckeho športu, v podstate nefunguje Zákon o športe, školský zákon, normatívy na CVČ, ŠKD, je to na väčšiu debatu…

Adriana Hosťovecká, Prezidentka HK Trnava

Adriana Hosťovecká pri rozhovore pre Dalito, prezidentka HK Trnava/foto: Dalito.sk

So záujmom sledujem ako si počínajú jednotlivé športové zväzy a kluby v rôznych športoch. Musím povedať, že SZĽH sa tvári, akoby sa ho koronakríza netýkala. Prezident M. Šatan okrem nového generálneho sekretára vymenoval do funkcie,  aj nad rámec Stanov SZĽH, výkonného riaditeľa. Okrem toho sa na našom zväze začínajú pohybovať stále noví ľudia, takže SZĽH je na tom asi dobre. Najviac energie vedenie SZĽH venuje myšlienke Akadémií a prísľubu minulej vlády na finančnú podporu tohto, pre hokej nezmyselného projektu. Na akadémie nemáme počty mladých hokejistov na Slovenku, ani kvalitu súťaží a už vôbec nie kvalitu našich mládežníkov. Ak „odovzdáme“ z klubov do akadémií to najlepšie čo máme, stratí kvalitu klub. Takže z môjho pohľadu je to krok, ktorý momentálne náš hokej nikam neposunie, obávam sa, že práve naopak. Aj tú biedu, čo dnes na kluboch máme (nízke počty hráčov a teda malá konkurencia) ešte oslabíme, bude úpadok nášho hokeja ešte razantnejší. A čo sa týka klubov?  Tie sa bohužiaľ až tak dobre ako náš zväz nemajú. Peniaze zo súkromného sektora neprichádzajú, alebo len sporadicky, najmä teda do klubov, ktoré nehrajú najvyššiu hokejovú súťaž. Mnohí rodičia prišli o prácu, takže aj rodičovské príspevky sa scvrkávajú. To by ale nemal byť dôvod na vylučovanie detí z klubov. Aspoň u nás sa tak nedeje. Výkonný výbor (najvyšší orgán SZĽH medzi kongresmi) schválil klubom: kompenzáciu pre mužské tímy za minulú sezónu podľa úrovne súťaže. My sme na vyrovnanie dlhov do 1. ligy mužov dostali  20 000 Eur. Peniaze nám prišli minulý mesiac. Na mládež sme dostali príspevok na päť mládežníckych trénerov po 500 EUR/trénera na 3 mesiace (máj-júl) a teraz by sme rovnakú pomoc mali dostať za mesiace september – december. Vzhľadom na celkovú situáciu hokej na Slovensku už nestagnuje, začal cúvať.


Jana Lopatníková, Prezident HK LA11

LIBA ACADEMY 11 Košice

Za klub LIBA ACADEMY 11 by bola odpoveď do Vašej ankety veľmi jednoduchá: „SZĽH nám nepomohol v tejto mimoriadnej situácii žiadnou mimoriadnou finančnou pomocou“. Zväz odoslal výzvu klubom k podaniu žiadosti na mzdy pre trénerov (500,- €/2 tréneri). Do tejto výzvy sme sa zapojili avšak pri podpisovaní zmluvy sme sa dozvedeli, že táto pomoc bola podmienená nezmyselnými podmienkami a okrem toho, tie podmienky boli zverejnené dodatočne – po zaslaní našej žiadosti na zväz. Vzhľadom na podmienky v zmluve sme nedostali finančnú podporu.  Ak chce zväz pomáhať, nemal by klásť prekážky, ktoré nemajú nič spoločné s touto mimoriadnou situáciou. Ak sa nič nezmení v najbližších mesiacoch, náš klub bude mať vážne existenčné problémy. Na zväze vidíme finančné rezervy, ktoré by mohli pomôcť klubom, keby sa zväz tomu intenzívne venoval a mal záujem pomôcť klubom. Oblasti, kde sú rezervy: peniaze v MS 2019, prezamestnanosť na administratívnych postoch (ani za posledné mesiace zväz nezvažoval redukciu pracovných miest – práve naopak, ale od klubov očakávali úsporné opatrenia), nevyužili možnosť prefinancovania finančných zdrojov z infraštruktúry do bežných výdavkov, zbytočné plytvanie do nákupu materiálu, ktorý nesúvisí s hokejom a nie je nevyhnutný (rúška, diáre, puky s emblémom SZĽH, ……). 

Štefan Ondrička, konateľ spoločnosti MŠK Púchov s.r.o.

ŠHK Púchov/zdorj: ŠHK Púchov

Spoločnosť MŠK Púchov, ktorá je dcérskou spoločnosťou Mesta Púchov, prevádzkuje 3 športové kluby – hokejový, futbalový a volejbalový. Podporuje teda 3 najmasovejšie kolektívne športy. V rámci pomoci zo strany zväzov pre jednotlivé športové kluby MŠK Púchov možno sumárne konštatovať, že jednotlivé zväzy nám doteraz ponúkli pomoc v celkovom objeme finančných prostriedkov:

Zo SZĽH 12.000,- Eur (pre mládež), zo SZĽH 5.000,- Eur (pre 2. ligu muži) a zo SVF 2.000,- Eur (pre mládež v rámci TSM). Časť finančných prostriedkov už bola prijatá a časť sa ešte len bude refinancovať do našich klubov.

Zo strany SZĽH bolo potrebné detailné vyúčtovanie na mesačnej báze. Zo strany SVF prebehlo detailné vyúčtovanie jednorazovo. Zo strany SFZ zatiaľ nebol poskytnutý žiadny príspevok na podporu klubu v súvislosti s pandémiou COVID-19. Všetky získané finančné prostriedky boli použité v súlade s podporou športovej činnosti. Ďakujeme zväzom, ktoré nám akoukoľvek podporou pomáhajú.

Zdeno Cíger/Hokejová akadémia Zdena Cígera


Hokejová akadémia Zdena Cígera/foto: súkromný archív Zdena Cígera

Keďže naša akadémia je riadnym členom SZĽH, po prepuknutí koronakrízy sme zisťovali možnosti pomoci zo strany zväzu. Zatiaľ nám nebola poskytnutá žiadna finančná pomoc. Ako po iné roky fungujeme len vďaka sponzorom.

Pred rokom:


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *