ANKETA: Slovenskí tréneri aj o reprezentácii na MS 2019

Dalito.sk/Zľava Martin Fehérváry, Matúš Sukeľ, Dávid Bondra, Róbert Lantoši a asistent trénera Róbert Petrovický počas spoločného fotenia slovenskej hokejovej reprezentácie na 83. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Košiciach 14. mája 2019. FOTO TASR – Martin Baumann
LUCIA TOMEČKOVÁ -

Majstrovstvá sveta 2019 v hokeji sa skončili, diskusia o výkone našej reprezentácie, ale aj budúcnosti hokeja na Slovensku pokračuje.

Dalito oslovilo najpovolanejších, hokejové kluby a ich trénerov s anketovou otázkou: „ Ako hodnotíte výkon slovenskej reprezentácie na MS 2019 a čo podľa vás musíme urobiť, aby aj Slovensko mohlo čo najskôr bojovať o medaily ako Česi?“

Štefan Mega, tréner A-tímu HK Gladiators Trnava
„Vystúpenie reprezentácie by som zhodnotil ako pozitívne. Hráči v zápasoch išli na maximum svojich možností, hrali ako kolektív a bojovali jeden za druhého. A to, že sme nepostúpili do štvrťfinále nepovažujem za neúspech. Chýbalo veľmi málo, doslova pár sekúnd. Ďakujem hráčom za predvedenú hru a držím palce do budúcej sezóny. A čo treba spraviť do budúcnosti?
Z môjho trénerského pohľadu sa treba hlavne spojiť a mať jeden cieľ. Samozrejme reprezentácia je zrkadlom celej našej práce. Nemyslím si, že máme zlých trénerov a hráčov, ale všetko ide ruka v ruke.  Od najmenších až po samotnú seniorskú reprezentáciu. Stačí sa pozrieť na Tipsport ligu seniorov. Koľko slovenských hráčov v nej za posledné roky hrá? A to nemyslím mladých hráčov do 23 rokov !!!
Majú hráči vytvorené podmienky na to, aby sa mohli hokejom profesionálne slušne živiť? Alebo radšej v mladom veku skončia  a hľadajú istotu v civilnom zamestnaní? A to nevravím a druhej lige!!! Dnes po MS všetci vravia, že fínske “bezhviezdne” mužstvo všetkých prekvapilo. Áno, možno to nečakali ani samotní fínski hráči, že budú majstri sveta. Ale hlavný tréner vybral hráčov, ktorým veril a mal k dispozícii a tí prišli na MS s tým, že idú vyhrať MS. Dostali šancu a nezľakli sa jej. A keby to nevyšlo? Nič by sa nestalo, svojim trénerom, hráčom a hernému systému by verili ďalej. Pracovali by rovnako poctivo a trpezlivo ďalej. Na Slovensku sa zverejní nominácia, a nemyslím len v  A reprezentácii, ale hlavne v SR U20 a SR U18 a hneď všetci riešia, kto je tam z akého družstva a  čo všetko je za tým!!!  Musíme si začať viac veriť, tomu čo robíme a ako to robíme. A ak budeme všetci na jednej lodi (funkcionári, tréneri, hráči a fanúšikovia), tak opäť prídu aj výsledky.”

Tomáš Turňa, tréner a manažér mládeže HK Brezno

„Slovenský tím hral na MS 2019 hokej, na ktorý bolo radosť sa pozerať. Mladá generácia hráčov dostala šancu a dôveru a na oplátku ukázala, že dokáže konkurovať svetovému hokeju na medzinárodnej úrovni. Mladý vek nášho kádra dáva priestor na pozitívne vízie do budúcna, treba však jedným dychom dodať, že sa nesmieme uspokojiť s vedomím, že to nie je až také zlé. Naopak, potrebujeme systémové zmeny od štátu, ktorý pokiaľ nezačne výraznejšie dotovať šport, vážnejšej zmeny sa nedočkáme. Hokej hrá čoraz menej detí, rodičia v ňom vidia príliš veľkú záťaž rodinného rozpočtu. Komfortná zóna detí a ich rodín je čoraz širšia a nechce sa im z nej vystupovať. Aj povedomie, že športovec je automaticky “hlupák”, negatívne vplýva na náborovú činnosť. To je priestor pre médiá, ktoré môžu tieto mýty vyvrátiť a pozitívne ovplyvniť verejnú mienku. Veľmi dôležité je, aby sa stala naša seniorská extraliga finančne zaujímavejšou a súčasne dostupnou pre našich mladých hráčov, ktorí prechádzajú do mužského hokeja. Je nesmierne dôležité, aby rodič a hráč videli svetlo na konci hokejovej cesty mladého hráča. Pri zhode všetkých pozitívnych okolností a troche šťastia na MS dokážeme poskladať kvalitný káder, ktorý môže bojovať o medailu, pretože sa tam stretne desať až dvanásť ročníkov hráčov, a keď z každého dokážeme aj v súčasnom stave vyprodukovať troch, štyroch kvalitných hráčov, tak to na jeden tím stačí. Horšie to je, keď niekoľkí z top hráčov odmietnu alebo nemôžu reprezentovať, tam už v zástupe náhradníkov nemáme adekvátnu náhradu. To úzko súvisí s našou mládežníckou základňou, ktorá sa neustále zužuje a to môže byť do budúcna vážny problém.”

Ján Šimko,  šéftréner mládeže HK ŠKP Poprad, asistent trénera A tímu

„V prvej časti MS sme videli po väčšinu zápasov kvalitné výkony. V našej hre boli vidieť naučené a zautomatizované moderné prvky HS tak, ako v útočnej činnosti, tak i v obrannej. Samozrejme, kvalitné prevedenie bolo podmienené aj kvalitou hráčov, ktorú sme mali tieto MS, čo sa týka medzinárodných skúseností omnoho vyššiu, ako po minulé roky. A síce, s vedomím, že po vojne býva každý generál. Opäť sme sa nevyhli v skvele rozbehnutých zápasoch poklesu koncentrácie  a dopustili sme sa chýb v úsekoch hry, v ktorých sme si mali aktuálny výsledok podržať. Stálo nás to postup do štvrťfinále. V druhej časti skupinových zápasov už pracovalo podvedomie, bolo vidno na našich výkonoch, že opadlo aj športové nadšenie z možnosti postupu do štvrťfinále. Ak chceme opäť bojovať čo najskôr o medaily, musíme postúpiť do semifinále. Samozrejme potrebujeme, aby všetci zainteresovaní do rozvoja hokeja vystúpili z komfortu, vrátane trénerov, hráčov, ale aj rodičov a to hlavne v kategóriach od U16 – U20. V týchto kategóriach sa potrebujeme ďaleko viac priblížiť medzinárodným požiadavkám, nárokom a podmienkam, aby sme boli schopní produkovať pre seniorský hokej ďaleko väčšiu hráčsku konkurenciu, ako je tomu teraz. Tým pádom sa nám otvoria možnosti, aby sa nám mladí hráči dostávali do kvalitných seniorských súťaží a zlepšovali v nich svoje hokejové majstrovstvo. Z možnosti takého rozšíreného výberu hráčov bude profitovať úrovňou aj výsledkovo naša seniorská reprezentácia.”

Milan Kurnota, prezident Mšk HVIEZDA Dolný Kubín

„Výkon slovenskej reprezentácie na MS 2019 hodnotí ako veľmi dobrý a čo musíme urobiť? Vydržať v nastúpenom trende, a preniesť požiadavky na spôsob hry na kluby a na mládežnícke reprezentácie, vrátane domácich mládežníckych súťaží.”

Miroslav Lipovský, bývalý reprezentant a riaditeľ HK Skalica s.r.o. 

„Výkon našich sa mi páčil, negujú ho len zbabrané závery zápasov. Hrali sme doma, v tíme bolo cítiť zodpovednosť za hru. Do budúcna treba pokračovať v disciplíne, ktorá bola nastavená. Treba upozorniť, že sa nám nemusí podariť opäť vyskladať podobný tím, takže aj ďalší hráči, ktorí prídu sa s tým musia stotožniť. O medailách môžeme hovoriť o 10 – 15 rokov a to až sa nám podarí zvýšiť základňu a následne väčší počet talentov.”

Zdenko Matejdes, Predseda HK Nové Mesto nad Váhom

„Výkon našich reprezentantov hodnotím veľmi dobre a tak isto hodnotím veľmi dobre náš realizačný tým na čele s hlavným trénerom pánom Craigom Ramsaym  a generálnym manažérom Miroslavom Šatanom. Veľmi pozitívne hodnotím, že do tímu boli zapracovaní mladí hráči. Je to smola, že sme nepostúpili zo základnej časti, ale je podstatné, že náš národ je znova hokejovým národom. Celé Slovensko fandilo našim reprezentantom a to je podstatné, že sme sa celý národ spojili a plne podporovali našich reprezentantov. A druhá časť otázky, čo musíme urobiť, aby aj Slovensko mohlo čo najskôr bojovať o medaily ako Česi? Určite jedným zo základných cieľov by malo byť, aby sme mohli dosiahnuť boje o medailu, je začať od mládeže. Pokiaľ budeme mať dosť detí v mládeži, budeme robiť výbery a nie nábory. Vytvorí sa prirodzená konkurencia, ktorá pomôže v rozvoji mládeže. Je potrebné, aby sme vytvorili podmienky pre profesionalizáciu hokejových trénerov. Hokejový tréner je veľmi podstatnou osobou vo vývoji detí a mládeže, pretože aj vďaka trénerom chodia deti na hokej. Tréner by mal byť vzorom pre deti, pretože tréneri vedú deti k základným hodnotám ako je disciplína, rešpekt, radosť a vášeň a mnoho ďalších hodnôt, vďaka ktorým sú úspešní športovci.”

https://www.dalito.sk/anketa-klubov-iii-ako-posunut-slovensky-hokej-dopredu/