Správy

Autolekárnička bude „zdravá“ aj po dobe platnosti

Ministerstvo dopravy v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva pripravilo zmenu noriem tak, že autolekárnička bude platiť aj po exspirácii, teda po vypršaní svojej platnosti. Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek  podpísal novelu vyhlášky č. 134/2018 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Nové pravidlá nadobudnú účinnosť 1. novembra 2019.

Touto novelou sa v rámci povinnej výbavy vozidiel u lekárničiek zrušuje doba ich exspirácie tak, aby mohli byť vo vozidlách v rámci povinnej výbavy aj po dátume spotreby. Pre Dalito.sk to uviedla Karolína Ducká, hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Doba platnosti na autolekárničkách sa už teda nebude kontrolovať ani v rámci pravidelnej technickej kontroly vozidla.


„Touto zmenou sme chceli vyjsť v ústrety vodičom, ktorí boli nútení pravidelne obmieňať autolekárničky kvôli dobe trvania ich platnosti, hoci dnešné zloženie autolekárničky si takéto časté obmeny nevyžadovalo. Podľa nových pravidiel  sa nebude prihliadať na samotnú dobu expirácie, a to do momentu, pokiaľ z nej vodič niečo nepoužije,“ povedal Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby SR.

Čo sa týka obsahu lekárničky, tu nedochádza k žiadnym zmenám.

Dopravná nehode aj so smrteľným úrazom/foto: archív: Prezídium PZ SR

Obsah lekárničiek je rozdelený do štyroch samostatných modulov, ktorých obaly sú označené podľa svojho názvu ako:

a) Modul č. 1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu

b) Modul č. 2 – Malé rany, odreniny

c) Modul č. 3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny


d) Modul č. 4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov

Každá lekárnička musí obsahovať tiež kartu pvej pomoci.

Obsah lekárničky musí byť neporušený, vizuálne v poriadku a nesmie vykazovať známky znečistenia alebo iného znehodnotenia. Lekárnička sa vo vozidle ukladá tak, že na ňu nedopadá priame slnečné žiarenie. Úložný priestor lekárničky musí byť suchý a čistý a musí byť ľahko prístupný.

V osobných vozidlách je ideálnym miestom kufor vozidla, kde nedochádza k žiadnej zmene. Lekárnička v autobusoch sa podľa novej úpravy umiestňuje na označenom a prístupnom mieste v priestore vozidla určenom pre cestujúcich.

Slováci denne hlásia desiatky škôd na autách. Najviac z Chorvátska, Talianska a Bulharska

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *