Životný štýl

AVION je ešte zelenší. Získal certifikát BREEAM. Recykluje žiarivky aj platne

žiarivky aj platne

Najväčšie nákupné centrum na Slovensku Avion v Bratislave za svoje aktivity v oblasti trvalej udržateľnosti získalo prestížny zelený certifikát BREEAM In Use. Centrum, ktoré patrí do skupiny INGKA Centres, prešlo náročnou certifikáciou počas minulého roka.

Niekoľkomesačná certifikácia Avionu zahrnovala nielen energetický audit, ale aj množstvo ďalších aktivít, ktoré pomáhajú zabezpečiť trvalú udržateľnosť zdrojov a berú ohľad na našu planétu, ako napríklad separácia odpadu, zapojenie návštevníkov a nájomníkov do ekologických aktivít, vzdelávacie aktivity či podpora komunít. Aktivity aj investície podporujúce trvalú udržateľnosť sú základným pilierom dlhodobej stratégie spoločnosti INGKA Centres. Vlani Avion predstavil novú stratégiu na podporu udržateľnosti Eko príbeh 2021. 

Napriek mimoriadnej situácii sme neprestali myslieť na našu planétu. V minulom roku sme zrealizovali množstvo menších aj väčších projektov, ktoré podporujú trvalú udržateľnosť a berú ohľad na životné prostredie. Aktivity v oblasti udržateľnosti sú pre našu spoločnosť INGKA Centres základným pilierom dlhodobej stratégie,“ hovorí Igor Tvarožek, prevádzkový manažér nákupného centra Avion Shopping Park v Bratislave, ktoré patrí do skupiny INGKA Centres.

Nové kompostéry

Novinkou je napríklad zavlažovanie zelene v areáli z vlastnej studne, ekologické odstraňovanie buriny či zaobstaranie kompostérov. Tieto zariadenia využíva centrum nielen na spracovanie potravinového odpadu, ale aj na opadané lístie. Vyprodukovanú kompostovú zmes ponúkne centrum aj verejnosti pre ich záhradky.

„Naším cieľom je do roku 2023 zhodnocovať až 100 % vyprodukovaného odpadu v rámci centra. Aktuálne má Avion recyklačný index na úrovni zhodnotenia vyprodukovaného odpadu 60 %, zvyšok končí na skládke. Veríme, že sa nám podarí postupne úplne eliminovať odpad určený na skládku v úzkej spolupráci s našimi nájomníkmi aj návštevníkmi,“ prezrádza Igor Tvarožek.


Recyklácia žiariviek aj zber LP platní

Avion pripravil pre návštevníkov rôzne novinky na ekologickú recykláciu odpadu aj z domácností. V podzemnej garáži nájdu návštevníci šesť ekoboxov – špeciálnych kontajnerov na separovanie žiaroviek, batérií či drobného elektra. K dispozícii sú aj nové boxy na odloženie nepotrebných kníh, časopisov a LP platní, ktoré potom poputujú do knižníc a antikvariátov. Návštevníci tak pomôžu nielen planéte, ale ušetria aj priestor v domácnosti a ekologicky sa zbavia nepotrebných vecí. V centre sú aj smetné koše s možnosťou separácie papiera a plastu.

Ďalšie aktivity Avionu v oblasti trvalej udržateľnosti:

  • Avion víta a podporuje aj ekologickejšie formy dopravy. Od septembra tohto roka si môžu majitelia elektromobilov nabiť svoje tátoše zadarmo na dvoch z celkovo ôsmich elektrostaníc vybudovaných v spolupráci so spoločnosťou GreenWay. Pre cyklistov sú k dispozícii stojany na bicykle monitorované kamerovým systémom spolu so servisnou stanicou, v areáli sú umiestnené aj tzv. bikesharing stanice Slovnaft Bajk. Fanúšikovia kolobežiek nájdu v Avione špeciálne miesta na odkladanie a nabíjanie elektrokolobežiek pri vchode č. 4 (od McDonald’s). Priestor je monitorovaný kamerami a okrem iného je možnosť uzamknutia i dobíjania kolobežky.
  • Avion sa tento rok zapojil aj do zelenej iniciatívy hlavného mesta Bratislavy 10-tisíc stromov. V novembri tím centra podporil výsadbu 18 nových stromčekov v bratislavskom Ružinove pri jazere Rohlík, ktoré je obľúbeným voľnočasovým miestom.
  • Centrum sa dlhodobo snaží aj na vlastnú prevádzku využívať čo najviac ekologických riešení. Všetky centrá Avion v Česku aj na Slovensku nakupujú len elektrinu z obnoviteľných zdrojov už 13 rokov. Centrá osvetľujú úsporné LED svietidlá manažované systémom inteligentného svietenia DALI.

————-

AVION Shopping Park v Bratislave je najväčšie nákupné centrum na Slovensku s prenajímateľnou plochou vyše 100-tisíc m2. Centrum vlastní investor, developer a správca – spoločnosť INGKA Centres.

INGKA Centres (predtým IKEA Centres) patrí do skupiny INGKA Group. Jej poslaním je stavať, rozvíjať a spravovať nákupné centrá pre čo najširší okruh zákazníkov v spolupráci so svojím kotevným nájomníkom – obchodnými domami IKEA. Spoločnosť INGKA Centres ponúka príležitosť na vznik spoločenských miest budúcnosti, záleží jej na posilňovaní vzťahu s nájomníkmi a na rozširovaní nových maloobchodných riešení v medzinárodnom meradle. INGKA Centres vlastní a spravuje celkovo 45 nákupných centier v 15 krajinách sveta – v Číne, Európe a Rusku. Centrá majú dokopy vyše 3,2 milióna štvorcových metrov prenajímateľnej plochy a približne 480 miliónov návštevníkov ročne. Viac na www.avion.sk.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *