AVION posilňuje ekologické aktivity, získal zelený certifikát BREEAM EXCELLENT

Dalito.sk/zdroj: Avion
PR -

Necelý rok po získaní zeleného certifikátu BREEAM In Use Very Good najväčšie nákupné centrum na Slovensku Avion v Bratislave ocenenie obhájilo s ešte vyšším stupňom hodnotenia na úrovni Excellent. Centrum, ktoré patrí do skupiny INGKA Centres, prešlo náročnou certifikáciou aj počas tohto roka.

Teší nás, že sa nám podarilo nielen obhájiť certifikát BREEAM In Use, ale dokonca sme získali za všetky naše aktivity v oblasti trvalej udržateľnosti aj vyššie hodnotenie – na úrovni Excellent. Komisia počas auditu merala rovnaké parametre ako pri predchádzajúcej certifikácii, no získali sme vyššie hodnotenie za zlepšenie sa v oblasti prevádzky a manažovania budovy,“ vysvetľujeIgor Tvarožek, prevádzkový manažér nákupného centra Avion Shopping Park v Bratislave, ktoré patrí do skupiny INGKA Centres, a dodáva: „Stratégia trvalej udržateľnosti je pre našu spoločnosť dlhodobo prioritou. Jedným z našich cieľov je napríklad do roku 2023 zhodnocovať až 100 % vyprodukovaného odpadu v rámci centra. Veríme, že sa nám podarí postupne úplne eliminovať odpad určený na skládku v úzkej spolupráci s našimi nájomníkmi aj návštevníkmi.“

Certifikácia Avionu zahŕňala audit aktivít centra v oblasti trvalej udržateľnosti v rámci prevádzky centra aj samotnej budovy. Súčasťou bol napríklad energetický audit, spôsob separácie odpadu, zapojenie návštevníkov a nájomníkov do ekologických aktivít, vzdelávacie aktivity či podpora komunít.

Aktivity aj investície podporujúce trvalú udržateľnosť sú základným pilierom dlhodobej stratégie spoločnosti INGKA Centres.

Avion napriek mimoriadnej situácii neprestal myslieť na našu planétu. V tomto roku k novinkám spomedzi zelených aktivít nášho centra patrí napríklad náučné video pre nájomníkov, ako narábať s odpadmi, zväčšili sme bylinkové záhony pre návštevníkov, v novom bulváre pred vstupom do Avionu z Galvaniho ulice, sme vysadili lúčne kvety aj množstvo okrasnej zelene, pravidelne komunikujeme ekologické aktivity s nájomníkmi aj zákazníkmi v celom centre,“ dopĺňa Igor Tvarožek.

Vlani centrum zrealizovalo množstvo menších aj väčších projektov, ktoré podporujú trvalú udržateľnosť a berú ohľad na životné prostredie, ako sú napríklad nové kompostéry, závlaha areálu z vlastnej studne či ekologické ničenie buriny. Aktuálne informácie centrum aktualizuje aj na stránke Zmeňme to spolu.

Zelené aktivity Avionu v oblasti trvalej udržateľnosti: 

Recyklácia žiariviek aj zber LP platníAvion pripravil pre návštevníkov rôzne novinky na ekologickú recykláciu odpadu aj z domácností. V podzemnej garáži nájdu návštevníci šesť ekoboxov – špeciálnych kontajnerov na separovanie žiaroviek, batérií či drobného elektra. K dispozícii sú aj nové boxy na odloženie oblečenia aj textílií, nepotrebných kníh, časopisov a LP platní, ktoré potom poputujú do knižníc a antikvariátov. Návštevníci tak pomôžu nielen planéte, ale ušetria aj priestor v domácnosti a ekologicky sa zbavia nepotrebných vecí. V centre sú aj smetné koše s možnosťou separácie papiera a plastu.

Avion víta a podporuje aj ekologickejšie formy dopravy. Majitelia elektromobilov si môžu nabiť svoje tátoše zadarmo na dvoch z celkovo ôsmich elektrostaníc vybudovaných v spolupráci so spoločnosťou GreenWay. Pre cyklistov sú k dispozícii stojany na bicykle monitorované kamerovým systémom spolu so servisnou stanicou, v areáli sú umiestnené aj tzv. bikesharing stanice Slovnaft Bajk. Fanúšikovia kolobežiek nájdu v Avione špeciálne miesta na odkladanie a nabíjanie elektrokolobežiek pri vchode č. 4 (od McDonald’s). Priestor je monitorovaný kamerami a okrem iného je možnosť uzamknutia i dobíjania kolobežky.

Avion sa zapojil aj do zelenej iniciatívy hlavného mesta Bratislavy 10-tisíc stromov. Tím centra podporil výsadbu 18 nových stromčekov v bratislavskom Ružinove pri jazere Rohlík.

Centrum sa dlhodobo snaží aj na vlastnú prevádzku využívať čo najviac ekologických riešení. Všetky centrá Avion v Česku aj na Slovensku nakupujú len elektrinu z obnoviteľných zdrojov už 13 rokov. Centrá osvetľujú úsporné LED svietidlá manažované systémom inteligentného svietenia DALI.

————-

AVION Shopping Park v Bratislave je najväčšie nákupné centrum na Slovensku s prenajímateľnou plochou vyše 100-tisíc m2. Centrum vlastní investor, developer a správca – spoločnosť INGKA Centres.

INGKA Centres (predtým IKEA Centres) patrí do skupiny INGKA Group. Jej poslaním je stavať, rozvíjať a spravovať nákupné centrá pre čo najširší okruh zákazníkov v spolupráci so svojím kotevným nájomníkom – obchodnými domami IKEA. Spoločnosť INGKA Centres ponúka príležitosť na vznik spoločenských miest budúcnosti, záleží jej na posilňovaní vzťahu s nájomníkmi a na rozširovaní nových maloobchodných riešení v medzinárodnom meradle. INGKA Centres vlastní a spravuje celkovo 45 nákupných centier v 15 krajinách sveta – v Číne, Európe a Rusku. Centrá majú dokopy vyše 3,2 milióna štvorcových metrov prenajímateľnej plochy a približne 480 miliónov návštevníkov ročne. Viac na www.avion.sk.