Stĺpčeky

Bábkové divadlo v NR SR

Najlepšie príbehy píše sám život. A jedny z „najvtipnejších“ píše v našom parlamente. Sledovať to je ozaj veľká zábava. Čo hodina, to novina, a čo novina, to volovina. Neviem sa odpútať od svojej pôvodnej asociácie diania v našej politike s parlamentným divadlom, lebo je to už roky jedna veľká fraška. Miestami neuveriteľne smiešna, ale v konečnom dôsledku veľmi smutná až tragická. 

Tentoraz tam však všetkých vidím už len ako zahrčkané politické marionety. Bábky bez výrazu, ktoré by možno už aj rady len tak ležali za stiahnutou oponou, ale pohyb ktorejkoľvek z nich zakaždým potiahne aj tie ďalšie. Už ani nevedia, ktorá čo hrá, ktorá koho ťahá a či ich ešte zhora niekto vedie. Len sa tam zúfalo mecú a metú, bez scenára, bez námetu, a snažia sa rozhrčkať. A je to pre ne veľmi dôležité,lebo o päť týždňov hrajú rozhodujúce predstavenie, po ktorom očakávajú standing ovation.

Bude to však trošku problém. Naše parlamentné bábkové divadielko sa totiž výrazne pokrivilo. Je také opotrebované a prehnité, že v ňom už začínajú padať nosné priečky. A tie odhaľujú zákulisie, ktoré nik nemal vidieť. Brucho, ktorý bábky viedol, a ktorý mal v marionetách aj v špagátoch poriadok, zmizol. Teda všetci vedia kde je, ale všetci tiež vedia, že on ich už nerozhrčká.


Čakali, že možno Alena ho privedie späť, ale tá odišla za ním. Spolu s ďalšími inšpicientmi, z ktorých už niektorí priznali havarijný stav divadielka a už sa doňho nevrátia.

Bábky sú v úzkych. Načas sa zo špagátov podarilo vymaniť Dobrošovi. Išiel za Bruchom, hoci až tak veľmi nechcel. Ale našťastie tam ešte boli „naši ľudia“ a tí mu dovolili vrátiť sa, aby sa ešte pokúsil pomôcť (aspoň niektorým) bábkam dostať sa z tých motúzov. Šéf už pije, ale ešte vsádza na mladých medikov, ktorí by mu mohli pomôcť rozhrčkať sa. A preto sa každému, kto sa o to nepokúsi a najbližších 10 rokov sa odmietne pozerať na toto prehnité predstavenie, vyhráža finančným trestom.

Kali použil zvyšok rozumu a odišiel z javiska hneď ako spozoroval statický problém. Teraz pomáha z motúzov Šéfovi, lebo mu je ešte čosi dlžný. Tak isto aj Michell, ktorý sa včas a v tichosti porúčal, lebo dostal angažmán vo francúzskom Cannes, ale až keď sa pohol, zistil, že má ešte s Dobrošom zhrčkaný špagát. Kapitán chce situáciu riešiť s chladom v hlave, ale nevie chským je zmotaný. 

Pelle je pokojný a usmieva sa. Verí, že padne komu padne, či sa už rozhrčká alebo nie. Maznák leží v kúte a čaká, kto ho potiahne. Teší sa, že je ešte na javisku. Pomôcť by mohol Magián, ale ten si už stavia svoje divadielko. Lenže vie, že ešte bude niektoré z bábok potrebovať, tak možno nejako zasiahne. 

Situácia v divadielku je vskutku vážna a znepokojujúca. A ja budem s napätím sledovať, ako a či sa z toho bábky vymocú. Mám chuť podať im zápalky a ukončiť to ich trápenie. Ale keďže nie som ako oni, neurobím to. Počkám ešte tých päť týždňov a budem dúfať, že si ich zoženú sami. Dovtedy možno ešte zažijeme kopec srandy. Aj keď úprimne, do smiechu mi nie je, lebo tento príbeh vôbec nie je fikcia, postavy nie sú vymyslené a ani podobnosť mien či prezývok nie je náhodná

P.S. Verím, že v tomto stave a pri tejto úrovni slovenskej politiky a jej bábkového divadielka, raz niekto deťom zákonom zakáže sledovať rokovanie NR SR, pretože to môže ohroziť nielen ich zdravý a morálny vývoj.
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *