Správy

Balogová, Kostolný: „Robert Fico rok po vražde hovorí, že novinári sú zločinci a škodia krajine. Môže to hovoriť akurát tak Vadalovi.“

Na poslednom zhromaždení Za slušné Slovensko  pri príležitosti prvého výročia brutálnych vrážd investigatívneho novinára Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (21 .2. 2019), prišla šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný spolu s ďalšími zástupcami médií priamo na pódium v Bratislave.  Spoločne prečítali vyhlásenie novinárov. 

Dalito.sk prejav na Námestí SNP prináša v plnom znení.

Beata Balogová a Matúš Kostolný:


„Dobrý večer,

484 novinárov podpísalo vyhlásenie, ktoré vám teraz prečítame.

Už je to rok, čo zabili nášho kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Bolesť a zdesenie nezmizli. Nestratili sme však ani odhodlanie pokračovať v Jánovej práci a ďalej odhaľovať podvody, korupciu a špinu, ktorá viedla až k dvom chladnokrvným vraždám.

Dnes už vieme, kto sú s veľkou pravdepodobnosťou vrahovia, a zdá sa, že vieme aj to, kto si vraždu objednal. Stále však nevieme, či bol sám.

Dozvedeli sme sa, že v polícii, na prokuratúre a priamo vo vláde sedeli a stále sedia ľudia, ktorí nechránili Jána a novinárov, lebo chránili tých, o ktorých písal Ján, a o ktorých aj my stále píšeme.

Dozvedeli sme sa, že Jána, ale aj ďalších novinárov sledovali. Že pripravovali aj ďalšie vraždy.


Nezľakli sme sa a neprestali sa pýtať a pátrať. A budeme sa pýtať aj ďalej, aby verejnosť vedela, či je vyšetrovanie nezávislé.

Za ten rok sme však zistili aj to, že ľuďom, vám, záleží na Slovensku. Že nedovolia, aby krajinu úplne spustošili ako to kubánske tornádo.

Pred rokom nám zabili kolegu a spolu s ním aj jeho snúbenicu. Nezabudli sme. A ani my nikam neodchádzame.

Robert Fico rok po vražde hovorí, že novinári sú zločinci a škodia krajine. Môže to hovoriť akurát tak Vadalovi.

Tu na pódiu s nami stoja novinári. Iba malá časť z tých, ktorí sa pokúšajú pokračovať v práci Jána Kuciaka. Sú to ľudia, ktorí nám dávajú nádej, že pred verejnosťou nezostane žiaden zločin utajený. Že naozajstní zločinci budú potrestaní a nebudú tu vládnuť.

Dovoľte, aby sme vám ich predstavili.

Matúš Kostolný, Beáta Balogová, Adam Valček, Júlia Kováčová, Martin and Šimečka, Štefan Hríb, Šúty, Zuzana Petková, Xénia Makarová, Oliver Brunovský, Zuzana Keplová, Braňo Závodský, Jana Krescanko Dibáková, Martin Hanus, Jakub Filo, Laco Ďurkovič, Monika Tódová. Spolu s nami je tu aj zástupca medzinárodného tlačového inštitútu, za čo veľmi ďakujeme.  Ďakujeme, že nezabúdate. Ani my nezabúdame.


Nezabudneme.“

Poznámka redakcie Dalito: V investigatívnej novinárskej práci pokračujú aj mnohí ďalší investigatívni novinári s redakcie Aktuality.sk, Denníka SME a ďalší…

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to prosím na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Môže vás zaujať:

Martin Huba: „Rozmýšľajme, rozmýšľajme a rozmýšľajme, a až potom hádžme lístky do urny.“


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *