Správy

Bebo White stál pri zrode webu

STU udelila čestný doktorát Bebovi Whiteovi – vedcovi, ktorý stál pri zrode webu a webového inžinierstva. Čestný doktorát Doctor honoris causa Slovenskej technickej univerzity v Bratislave si Bebo White prevzal z rúk rektora STU Roberta Redhammera.

Počas posledných 30 rokov Web dramaticky zmenil tvár spoločnosti. Snívali sme, že prinesie globálnu spoluprácu, že bude zatvárať „digitálne“ nožnice, že prístup k internetu bude základným ľudským právom. Snívali sme, že web prinesie pozitívne spoločenské zmeny, posilní jednotlivcov a menšiny a, v neposlednom rade, že zostane slobodný. Web je však dnes cieľom útokov tých, ktorí chcú z neho profitovať. Témy ako sieťová neutralita či správa digitálnych prístupových práv ohrozujú jeho slobodu a vracajú nás do čias, keď bol prístup k internetu pod kontrolou korporácií. Máme dnes jednu či dve generácie, ktoré nepoznajú svet bez Webu. A my máme povinnosť udržať pre ne to, o čom sme v súvislosti s webom snívali. Verím, že i táto univerzita a jej študenti a absolventi k tomu svojou prácou a výskumom prispejú,“ povedal v príhovore Bebo White.

So študentami hovoril o dvoch nových oblastiach výskumu a dvoch nových technológiách – kryptomenách a blockchainoch.


Bebo White/foto: STU

Kryptomeny sú pre niekoho skvelou investíciou, pre iného pyramídovou hrou. Priniesli však so sebou technológiu blockchain, ktorá môže v budúcnosti výrazne ovplyvniť bežné aktivity širokej verejnosti – od finančných transakcií, online komunikácie, ukladania rodinných fotiek alebo videí až po samotnú digitálnu bezpečnosť.

Vedecká rada STU udeľuje  titul Dr.h.c. významným domácim aj zahraničným osobnostiam, ktorí celoživotným dielom prispeli k rozvoju vzdelávania, vedy či umenia a sú medzinárodne uznávanými odborníkmi. Od roku 2003 udelila tento titul 36 osobnostiam, medzi nimi sú napr. astronaut česko-slovenského pôvodu Eugene Andrew Cernan, posledný muž, ktorý kráčal po povrchu Mesiaca či Douglas Dean Osheroff, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku, rovnako s predkami slovenského pôvodu. Čestný titul si B. White prevzal v rámci osláv 15. Výročia Fakulty informatiky a informačných technológií STU .

„Je pre nás cťou, že pán Bebo White akceptoval udelenie čestného doktorátu STU. Vo svete je považovaný za jedného z pionierov a vizionárov celosvetovej siete World Wide Web, jedného zo zakladateľov disciplíny webového inžinierstva a prvého amerického webmastra. Aj na STU sa zaoberáme Web technológiami a je ich možné u nás aj študovať. S pánom Bebom Whitom máme dlhoročné kontakty, naposledy pre našich študentov prednášal v roku 2010. Je to obohatenie nielen pre našich študentov, ale aj pre nás učiteľov,“ povedal rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Robert Redhammer.

Bebo White/foto: STU

Bebo White v súčasnosti pôsobí ako emeritný spolupracovník v Národnom urýchľovačovom laboratóriu SLAC (National Accelerator Laboratory),  ktoré prevádzkuje Stanfordská univerzita. Laboratórium sa sústredí na výskum v oblasti fyziky vysokých energií a fyziky elementárnych častíc. Do výskumu webových technológií a Internetu sa zapojil počas pôsobenia v CERNe v roku 1989. Z jeho iniciatívy vzniklo v roku 1991 webové sídlo SLAC ako piate na svete a prvé mimo Európy. B. White sa potom sústredil na výskum rodiaceho sa webu. Prispel k rozvoju metód tvorby webových sídel a rozhraní medzi človekom a počítačom. Je považovaný za zakladateľa webového inžinierstva.

Môže vás zaujať:

30 rokov www – internetu 


 

 

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *