Bez ospravedlnenia. Sme ešte vôbec ľudia?

Dalito.sk/Premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) s ministrom zdravotníctva SR Marekom Krajčím (OĽaNO)/foto: FB Igor Matovic

Čítanie pre tých, ktorí si už nevedia položiť ani základné otázky a prichádzajú o zdravý rozum. Teda aspoň podľa mňa.

Neviem, či je vakcína Sputnik V kvalitná alebo nie. Netuším o tom vôbec nič. Nemám na to vzdelanie a dokonca nerozumiem ani tomu, čo uviedol vedecký časopis Lancet. Sotva to viem preložiť a ešte odborným výrazom aj správne porozumieť. Zdravý rozum mi však hovorí, že s vakcínou niečo nie je v poriadku. Nie odborne, to fakt neviem posúdiť, ale  ak teda chcete „geopoliticky“. Odpovede stále neprichádzajú.

Prečo výrobca Sputniku V nepožiada o schválenie a registráciu EMA? Prečo nikomu nechce  prezradiť o vakcíne viac? Prečo potrebuje ďalšiu štúdiu jej bezpečnosti a účinnosti, keď ňou zaočkoval už viac ako 4 milióny ľudí? Prečo ňou nie je v Ruskej federácii stále zaočkovaných ani nie 5% obyvateľov? A prečo sa Rusko dodnes správa tak ako sa pri tejto vakcíne správa, keď vidí, ako to rozkladá spoločnosti a stabilitu vlád v európskych krajinách?

O čo tu ide? Naozaj ešte o zdravie alebo už o politiku? A čo sa to s nami deje? Neregistrovaný Sputnik V dobrovoľný, ale registrovaná AstraZeneca už nad 55+ nie? Že od pondelka teda AstraZeneca aj nad 55+ áno? A škody na životoch , ktoré neslobodou pri rozhodovaní pri tejto registrovanej  vakcíne spôsobila slovenská vláda, už počítať nebudeme? A dokonca sa za to ani nikto aspoň neospravedlní? Kto bude za to zodpovedný? Tiež Sulík? Či Remišová?

Sputnik V pristál na Slovensku. Podľa premiéra ho chce 300 tisíc Slovákov. Že iba dá slobodu v rozhodovaní. A prečo o ňu pripravil pri AstraZeneca? Prečo zobral nádej na život najrizikovejším, kým sa dvadsaťročné  sekretárky, či učitelia, taxikári, úradníci…očkovali? A zrazu, podľa premiéra, že Sputnik nad 65 rokov. To podľa akého prieskumu či výskumu, že nad 65 rokov? Koľko z tých údajných 300 tisíc Slovákov chce Sputnik nad 65 rokov? Tak dobrovoľné alebo opäť obmedzené?

Nórska vláda tento týždeň oznámila, že Nóri by opäť mohli začať cestovať koncom mája. Jeden deň im síce tento týždeň narástol počet v nemocniciach o sedem pacientov a tak okamžite sprísnili opatrenia, ale máj vidia dobre. A viete prečo? Lebo majú 90% najrizikovejších obyvateľov krajiny zaočkovaných. V krajine totiž naďalej rozhoduje jedine vek a zdravotný stav a tak nemocnice stíhajú. Jedine rozmýšľajú, že navýšia počet vakcín o pár percent v najpostihnuteľnejších okresoch.

Čo sa to so Slovenskom deje? Čo sa to s politikmi deje? Čo sa to s nami deje?

Patríme vôbec ešte medzi tých, ktorí chcú a vedia dodržiavať pravidlá? Alebo naozaj len tak, na východný spôsob, čo mi vyhovuje a kedy mi vyhovuje? Toto je tá zmena, ktorú nám sľubovali? Vy necítite ten smrad, ktorý sa šíri zo Slovenska? Patríme ešte vôbec do vyspelej Európy?  Vy naozaj necítite ten smrad, ktorý sa šíri medzi ľuďmi? A sú to ešte vôbec ľudia? Sme ešte vôbec ľudia?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)