Bez prevencie dnes už nežije: Počas Covid-19 mi diagnostikovali rakovinu

Dalito.sk/Oddelenia klinickej onkológie E, NOÚ/foto: NOÚ
DALITO -

Každý rok na Slovensku pribudne viac ako 30 000 nových prípadov onkologických ochorení. Iba v roku 2019 na svete pribudlo približne 19 miliónov nových prípadov nádorových ochorení.

Medzi najčastejšie onkologické ochorenia diagnostikované na Slovensku u mužov patrí karcinóm hrubého čreva a konečníka s takmer 4000 novými prípadmi ročne, na druhom mieste je karcinóm pľúc a na treťom karcinóm prostaty. U žien je najčastejším nádorovým ochorením karcinóm prsníka s približne 3000 novými prípadmi, na druhom mieste je karcinóm hrubého čreva a konečníka a na treťom karcinóm tela maternice. Slovensko tvorí nelichotivú päticu krajín s najvyšším výskytom rakoviny hrubého čreva a konečníka na svete. Uviedol pri príležitosti Svetové dňa boja proti rakovine Národný onkologický ústav SR.

A toto je jeden z príbehov počas pandémie Covid-19. Napísala ho sama pacientka. Redakcia vyhovela autorke blogu a vzhľadom na závažnosť témy ho zverejňuje len pod jej krstným meno. Miriam má 47 rokov a žije na východe Slovenska.  

“Nedá mi, aby som sa nevyjadrila k téme COVID a iné ochorenia. Na úvod chcem zdôrazniť, že si plne uvedomujem vážnosť situácie, ale zároveň jedným dychom dodávam, že s príchodom COVIDu  nevymizli všetky ostatné ochorenia, ktoré tu boli, sú a určite aj budú.

Z vlastnej skúsenosti chcem poprosiť ľudí, aby aj napriek strachu z nákazy COVIDom nezabúdali na prevenciu a boli ostražití voči svojmu zdraviu. Ja vďaka svojej zakódovanej povinnosti, že MUSÍM chodiť na preventívne prehliadky aj v čase COVIDu som si zachránila život.

V januári 2020 som sa vrátila z dovolenky a všimla si, že znamienko, ktoré sa správalo akoby nič, sa zrazu začalo meniť. Tak som sa ihneď objednala na preventívnu kontrolu. Samozrejme, že termín 15. marec 2020 bol pre mňa ako zo zlého sna, no čo neviete ovplyvniť, tak s tým sa zmierite.

15. marca 2020 mi pán doktor (podotýkam po kontrole cez  digitálny dermatoskop) oznámil, že to si len namýšľam a stav znamienka v porovnaní s minulým rokom je bez zmeny.

Len vďaka mojej intuícii a neodbytnosti, že ja teda zmenu vidím aj voľným okom, mi pán doktor napokon napísal výmenný lístok na plastickú chirurgiu s odporúčaním na jeho odstránenie a následnú histológiu.

Opäť objednávací kolotoč, ktorý mi ešte spríjemnili už sprísnené pravidlá kvôli COVIDu. Ušiel sa mi až termín máj 2020. Po odstránení a výsledkoch z histológie prišlo ZDESENIE a záver: ZHUBNÝ melanóm podľa Breslowa 1 . Samozrejme, že nie som robot, že prišli plač, zlosť, obavy a laický záver – zomriem.

Podľa vyjadrenia plastickej chirurgičky, nebol čas na hľadanie vinníka a otázok prečo. Bolo nutné okamžité vykonanie reoperácie a prípadne nastavenie liečby.

Začal sa kolotoč – posúdenie Melanómovov komisiou, opäť riešiť termín prijatia do nemocnice (už všade boli samé oznamy o COVIDe o opatreniach…), ale jediné, čo som v tej chvíli vedela bolo, že CHCEM ŽIŤ a COVID, neCOVID musím to riešiť.

Našťastie som všetko stihla VČAS a výsledky histológie po reoperácii boli negatívne. Po štyroch týždňoch som absolvovala kontrolu na Melanómovej komisii opäť. A vetu, ktorú mi povedala pani doktorka si budem pamätať navždy.

„Len vďaka sebe a tomu, že ste sa nenechali odradiť COVIDom a“ veď potom to budem riešiť“, ste si zachránili život. Pretože melanóm kože je jedna z najagresívnejších foriem rakoviny a tu ide nie o dni, ale hodiny,“ povedala mi pani doktorka.

V závere Vám chcem len odkázať, neprestávajte byť ostražití, neodsúvajte svoje preventívne prehliadky na vedľajšiu koľaj, lebo áno , možno ten COVID …

Prajem Vám všetkým pevné zdravie, lebo to jediné si kúpiť nevieme.

Miriam”

(Ak vás blog zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

Autor Mullerovie: Pod týmto pseudonymom zverejňuje redakcia Dalito.sk názory autorov, ktorí z objektívnych dôvodov nemôžu verejne písať pod vlastným menom. Šéfredaktorka Dalito však pozná všetkých osobne. Ide o autorov prevažne s vysokoškolským vzdelaním, ktorí sa neboja porovnávať s lepšími, často aj v celosvetovom meradle a na základe faktov a prežitého. Vo voľnom čase radi píšu a upozorňujú na tabuizované témy, prípadne tie, ktoré sú vo vyspelých krajinách neakceptovateľné. Autorom mimoriadne záleží na tom, kam Slovensko smeruje a ako pri tom akceptuje základné princípy ľudských práv, slobody, morálky a všeobecné regule múdrej a vyzretej spoločnosti.