Bezpečnosť na cestách závisí najmä od nás, všetkých

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock - fanjianhua
PR -

Počet obetí na cestách z roka na rok vzrástol. Viacerí vodiči osobných áut, nákladných áut, ale aj motorkári, či cyklisti dlhodobo apelujú na zlepšenie kvality ciest, avšak v niektorých regiónoch je situácia priam kritická a vyzerá to tak, že v najbližších týždňoch, či mesiacoch k žiadnej zmene nedôjde.

Musíme si ale uvedomiť, že bezpečnosť na cestách ovplyvňuje predovšetkým správanie nás všetkých.

Dodržiavanie dostatočnej vzdialenosti

Bezpečnosť na cestách nebude ohrozená, ak šoféri áut a motocyklisti budú dodržiavať dostatočnú vzdialenosť za vozidlom pred sebou. Tlačenie sa na auto pred nami, alebo na motocyklistov na motorkách je veľmi nebezpečné nezávisle od toho, či sa nachádzame na cestách prvej triedy, druhej triedy, či tretej triedy.

Ak budeme dodržiavať dostatočnú vzdialenosť pred vozidlom pred nami, dokážeme zabrániť prudkému brzdeniu a samozrejme aj kolízii s vozidlom pred nami.

Nikdy vopred nevieme, či vodič pred nami nezareaguje skratovo a prudko neskočí na brzdy. Navyše pravidelným stúpaním na brzdový pedál, čiže brzdením sa opotrebovávajú brzdové kotúče.

Ochrana motorkárov

Motorkári sú veľmi rizikovou skupinou účastníkov cestnej premávky. Ochrana motorkárov by mala byť pritom veľká, nakoľko nie sú tak chránení ako vodiči v autách. Motorkári by mali používať kvalitné prilby, napríklad kvalitné prilby Shark, kvalitné ochranné moto nohavice, bundy, či rukavice. Každý motorkár by si mal pred začiatkom sezóny skontrolovať moto výbavu a v prípade potreby si ihneď kúpiť náhradu za poškodenú časť moto výbavy.

Aby sme sa cítili na cestách bezpečne, okrem dodržiavania dostatočnej vzdialenosti by sa malo dbať na ochranu motorkárov. Tí by však nemali svojou nerozvážnou jazdou ohrozovať ostatných účastníkov premávky. Viacerí motorkári ale ohrozujú nevhodným predbiehaním svoje zdravie a zdravie ostatných.

Venovanie pozornosti len situácii na ceste

Bezpečnosť na cestách ovplyvňuje predovšetkým správanie nás všetkých. Aby sme neohrozili nielen svoje zdravie, ale aj zdravie ostatných účastníkov premávky, mali by sme venovať všetku pozornosť len riadeniu vozidla a sledovaniu situácii na ceste. Viaceré dopravné nehody sú spôsobené nepozornosťou a hlavne práve preto, lebo pri šoférovaní sledujeme aj svoje mobilné telefóny.

Vytvorte si ideálne podmienky na to, aby ste sa mohli venovať len šoférovaniu. Pre lepší vzduch v interiéri auta odporúčame inštaláciu nových deflektorov okien.

Myslime na všetkých účastníkov premávky a venujme pozornosť na cestách len šoférovaniu. Odporúčame využívať brzdenie motorom a myslite aj na tzv. zipsovanie.