Bezpečnosť na slovenských cestách

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - Nickolya
PR -

Kvalita slovenských ciest je dlhodobo vo veľmi zlom stave. Odzrkadľuje sa to aj na autách a výrazne to znižuje životnosť viacerých komponentov.

Bezpečnosť na slovenských cestách by však mala byť samozrejmosťou. K zvýšeniu bezpečnosti môžu prispieť všetci vodiči áut.

Dobré osvetlenie auta

Vplyv na bezpečnosť má aj kvalitné osvetlenie auta. Môžete mať tie najlepšie auto LED žiarovky, ale aj klasické žiarovky, vždy je dôležité používať osvetlenie správne a hlavne používať ho. Pri horšej viditeľnosti je potrebné používať aj diaľkové svetlá, avšak akonáhle pôjde vozidlo oproti, nesmiete ho diaľkovými svetlami oslepovať, aby ste nespôsobili kolíziu.

Dobré osvetlenie auta vás zviditeľní na ceste a zároveň budete mať dostatočný prehľad o tom, čo sa deje na ceste.

Žiadne mobily

Bezpečnosť na slovenských cestách ohrozujú hlavne vodiči, ktorí počas jazdy používajú svoje mobily. Počas šoférovania je ale potrebné si mobily nevšímať. Ak vám niekto bude volať, využite handsfree v aute, ale odporúča sa skôr nevenovať sa iným činnostiam, len šoférovaniu. Môže vás to rozptýliť a ohrozíte tak svoje zdravie a zdravie ostatných účastníkov premávky.

Ak čakáte dôležitý telefonát a zrovna budete šoférovať, využite možnosť najbližšieho odpočívadla a odstavte auto bezpečne na krajnici. Až potom si vybavujte telefonáty.

Airbagy ako ochrana

Ochranu počas jazdy vám zabezpečia bezpečnostné pásy, ale aj funkčné airbagy. Ak ste mali nehodu, je potom potrebné myslieť na reaktiváciu airbagovej jednotky. Po detekcii nárazu riadiaca jednotka airbagov aktivuje príslušné airbagy. Niekedy sa však môžu aktivovať len pyropásy, avšak je nutné reaktivovať airbagovú jednotku, pretože airbagový systém je nefunkčný.

Prispejte aj vy k bezpečnosti na slovenských cestách a myslite predovšetkým na dobré osvetlenie auta, na nepoužívanie mobilov počas jazdy, ale aj na kontrolu funkčnosti airbagov.