Bicykel ako skvelá možnosť vyvetrať hlavu

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - dolomite-summits
PR -

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, o čom je naozaj život? Pre niekoho je to o skvelej kariére, iní si zakladajú na perfektných vzťahoch s rodinou, ďalší naháňajú zážitky a sú aj takí, čo žijú športom. Tá posledná skupina, bohužiaľ, v dobe lockdownu určite trpí, pretože bežné možnosti už zrazu nie sú k dispozícii. Pravdou však je, že kto chce, ten sa vynájde.

Možno patríte k ľuďom, ktorí milujú skupinové cvičenia, kde hrá hlasná hudba, inštruktor vám precvičuje a poriadne povzbudzuje, alebo radi chodíte do posilňovne budovať silu svojho tela. Samozrejme, je smutným faktom, že tieto aktivity teraz nie je možné vykonávať, no ani také dostupné športy ako behanie, bicyklovanie, korčuľovanie či turistika nie sú zlou možnosťou. Kedy naposledy ste vytiahli svoj bicykel a vydali sa na cesty z jeho sedadla?

Jazdený model v top kvalite

Je jasné, že nie každý vlastní svoj bicykel a v prípade, že uvažujete o jeho kúpe, nemusíte hneď siahnuť po úplnej novinke, a to najmä keď ste naozaj rekreačným cyklistom. Vám budú určite stačiť bazárové bicykle za super ceny, ktoré dostatočne splnia svoj účel. Ak to myslíte s touto sezónnou aktivitou seriózne a rozhodnete sa zadovážiť si jazdený bicykel, presvedčte sa, že prešiel kompletným servisom. Len dobrý servisný technik, ktorý sa bicyklom rozumie, ho dokáže pripraviť tak, aby bol bezpečný a vhodný na ďalšie dlhodobé používanie.

Každý dobrý bazár, ktorý si stojí za predávanými modelmi, by vám mal poskytnúť aspoň ročnú záruku na kupovaný tovar, v tomto prípade bicykel. Pokiaľ je to možné a bazár to umožňuje, skúste sa na bicykli, ktorý sa chystáte kúpiť, previezť. Vyskúšate si tak na ňom pohodlnosť sedla a celkovo to, či jeho konštrukcia a veľkosť sedia k vašej postave. Nie každý bicykel je vhodný pre každého cyklistu. Odvíja sa to nielen od pohlavia, keď ženy majú zvyčajne model bicykla bez vrchnej tyče, ale aj od výšky, čomu sa prispôsobuje veľkosť rámu bicykla.

Cyklistická móda

Predtým, ako sa vydáte spoznávať krásy okolitej prírody vo svojom bydlisku, budete určite zvažovať, čo na seba. Ak s cyklistikou len začínate, potom nemusíte hneď vyzerať ako tí najväčší profesionáli, no v prípade, že plánujete s vaším bicyklom dlhé a pravidelné trasy, tak je cyklistické oblečenie naozaj dobrou voľbou. Možno uvažujete, prečo je toto oblečenie také obtiahnuté. Je to kvôli odporu vetra, a teda úlohu tu zohráva aerodynamický faktor. Cyklistický dres je teda naozaj dobrou voľbou. Je pohodlný, perfektne sadne na telo a praktickou funkciou je aj jeho schopnosť rýchlo odvádzať vlhký pot z tela.

Každý, kto si kedy vyskúšal jazdu na bicykli, určite vie, aké nepríjemné môže byť pri dlhších trasách sedieť na sedadle a bolesť v slabinách môže v tých horších prípadoch pretrvávať aj niekoľko dní po jazde. Vyriešia to kvalitné cyklistické nohavice, ktoré sú práve v oblasti rozkroku vyplnené buď penovou, alebo gélovou vložkou. Vďaka tejto vložke bude sedenie na sedle bicykla príjemnejšie a bezbolestné. Svoju kolekciu cyklistického oblečenia doplňte aj o bundu, ktorú oceníte najmä pri nepriaznivom počasí. Dbajte na to, aby váš model bol vodoodolný a ochránil vás proti vetru.

Buďte v bezpečí

V neposlednom rade myslite aj na svoju bezpečnosť a zadovážte si prilbu. Aj napriek tomu, že pre cyklistov nad 15 rokov nie je nosenie prilby povinné nikde na cestách, zamyslite sa nad tým, či sa tento risk oplatí. Ak si vyberiete správnu veľkosť prilby a odskúšate si ju, aby vám dobre sedela, tak by ste nemali mať najmenší problém v nej pri jazde vydržať. Buďte zodpovední a zvýšte si tak bezpečnosť. Všetko môžete nájsť v akciových letákoch a nakupovať výhodnejšie. Užite si tohtoročnú cyklistickú sezónu naplno a v čo možno najvyššom bezpečí.