Blbá, blbí a blbší

Národná rada SR/foto: KNR SR

Ja ani neviem, ako mi to napadlo. Tuším som počula nejakého politika hovoriť o nízkych dôchodkoch, a ako blbá mu zasa naletela a tak si začala dobrovoľne platiť aj dobrovoľné dôchodkové pripoistenie. Ja blbá.

Chápete? Dobrovoľné! Presne to, aj z ktorého mi Sociálna poisťovňa prevádza časť do druhého piliera. A zriadila som si aj III. pilier. A platila. Ako blbá.

A potom mi minister vlekárov zo Sme rodina oznámi, že prijali možnosť, že ak si úspory z II. piliera budem chcieť zo zákona vybrať naraz, zdania mi to. Ako blbej.

Zodpovedný blbec, tak nezarobia

Našťastie až taká blbá nie som. Chápem, že politici ani nepredpokladajú, že v krajine môže žiť aj zodpovedný občan, ale taký až taký blbý predsa nemôže byť!

A tak som si na druhý deň sadla za počítač, vyhľadala formulár Sociálnej poisťovne o zrušení dobrovoľného dôchodkové pripoistenia a okamžite ho vyplnila. Nie som predsa až taká blbá, že peniaze, ktoré som si chcela pôvodne šetriť na dôchodok si nechám úplne dobrovoľne ešte aj opäť zdaniť. Fakt, až taká blbá nie som. A určite nie jediná.  

Štát tak prišiel o peniaze, lebo je blbý. Politici chceli opäť na zodpovedných zarobiť, lebo rozhajdákali viac ako je znesiteľné? Nezarobia. Nie všetci sú totiž na Slovensku blbí.

A keďže som naozaj nie až taká blbá, sumu, ktorú mi chcú politici znova zdaniť, som radšej investovala do dlhoročných fondov, samozrejme, nie konzervatívnych.  

A vy? Budete aj ďalšie roky blbí a blší, alebo raz a navždy pochopíme, že pre politikov sme len najblbší? Pre preukázateľne blbších urobili jediný správny krok. Ak sporitelia nechajú v DSS vklady len v konzervatívnych fondoch, presunú im ich na výhodnejšie a upravili aj poplatky DSS. To je ale jediné, čo po dlhej dobe urobili správne.

Ukončenie dobrovoľného poistenia

Dala som aj toto, okrem toho, že zrušenie dobrovoľného dôchodkového pripoistenia je veľmi jednoduché. Tu nájdete formulár. Radšej som nenechala nič na náhodou a zavolala na klientskú linku SP, kde mi ochotná úradníčka pomohla formulár vyplniť po telefóne. Podpísala, zabalila do obálky, nalepila známku a hotovo. Na druhý deň som už iba zavolala bankárke a spoločne sme tú istú sumu na mesačnej báze investovali na dlhé roky do fondov. Takže tak, milé Sme rodina aj s poslancami pre blbých a blbších. Môžete mi fúkať!  

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)