Stĺpčeky

Blížia sa Vianoce a dcéra nás má za klamárov

Milujem Vianoce. Možno ani nie tak ten samotný Štedrý deň (nech mi to pán Boh odpustí), ako tú prípravu na ne. Obdobie adventu, keď z najvrchnejších políc skríň znesiem obrovské škatule plné zimných dekorácií. Svetielka, anjelici, drevené sane, soby…  Všetky tie drobnosti, ktoré zjemnia dom, prinesú teplo do smutného počasia ešte bez snehu. Doma je zrazu útulnejšie.

Adventná sviečka bliká v tme a mne sa tisnú slzy do očí. Kiežby tu na jeden jediný deň boli všetci tí, ktorí už nie sú s nami. Objali by sme sa, zasmiali sa spolu a hrdo by som svojej starkej a starkému povedala: „Tak toto je moja staršia dcéra. A starká, mám vlastný dom a píšem knihy…“ Toto sú tie momenty, ktoré sa nikdy nestanú. Možno až neskôr, keď nadíde aj náš čas.

Sme veriaci. Berieme vianočné obdobie veľmi vážne, nielen z pohľadu plnej chladničky a darčekov. Snažím sa svojej 4-ročnej dcérke vysvetliť, kto je Ježiško, kto Mikuláš a že Santa Claus patrí na iný kontinent. Celkom to už chápe. Vie, že ako dobrému dievčatku jej Mikuláš donesie do čistej čižmičky sladkosti. A ako dobrému dievčatku jej Ježiško na Štedrý večer vloží pod stromček darčeky. Napísali sme mu list, aby na nič nezabudol. Pre mňa, ako rodiča, je dôležité vštepovať jej aj vyššie hodnoty týchto sviatkov. Učiť ju, že sú o rodine, radosti z narodenia bábätka, spolupatričnosti.


A potom v televízii vidí asi najhoršiu reklamu. Aspoň z môjho pohľadu. Mikuláš alebo otec zaňho prezlečený, šialene pobehuje po dome, musí znášať pobavené pohľady členov svojej rodiny, no všetko sa zmení v momente, keď im rozdá darčeky. Moja dcéra nechápe. Absolútne. Veď Mikuláš nosí sladkosti, nie darčeky! Alebo dostane darčeky už teraz? Na Mikuláša? Prečo ju klameme? Ako to teda je?

Nuž áno, možno si poviete, že aj tak ju klameme. Veď darčeky Ježiško nenosí, kupujeme ich. Lenže povedzte mi, prečo ničiť detstvo krásnej čistej dušičke? Veď toto sú sviatky najmä pre deti. Pre nás majú iný rozmer. Pozerať sa na oplašeného tancujúceho Mikuláša sa mi však nechce. Túto reklamu prepínam.

Mimochodom, istá televízia bude každý decembrový večer prinášať vianočné filmy. Dcérka im ešte nerozumie, nebudeme ich pozerať. Ušetrím ju tak Santa Clausov. A viem, že naše Vianoce budú plné lásky, smiechu, porozumenia. Aké osviežujúce vo svete Transformerov, Predátorov, Bladov a iných bludov.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *