Stĺpčeky

Blížia sa voľby, opäť sme zvlčili

Moje telo zasa raz povedalo DOSŤ! Tak už viac ako tri dni ležím a užívam si ticho. Neznesiem televízor, rádio, snažím sa čo najmenej telefonovať. Len tak zo zvyku som asi dvakrát za deň zablúdila na FB, aby som sa rýchlo zorientovala a nevypadla z diania na sociálnej sieti. Chyba!

Na FB totiž zastal čas a zúria tam prezidentské voľby. Nenachádzam fotky otužilcov, fiťákov, zdravých obedov, ani aplikácií s nabehanými kilometrami, vytratil sa prehľad žúrov a okrem problému s rozhodcami, nenachádzam ani hokejové zvesti. FB žije voľbou prezidenta.

Je chvályhodné, že sa ľudia zaujímajú o dianie okolo nás. Možno, ak budeme citlivejší a vnímavejší  k veciam verejným, nebudú nám vraždiť svedkov politickej spupnosti a márnomyseľnosti pod nosom… Možno.


Možno sa budú politici báť chodiť do funkcií s holou riťou a odchádzať  na Maybachu s Rolexkami na ruke do haciend  po celom svete. Možno.

A možno sa naše deti budú chcieť realizovať doma, nie zostávať žiť v zahraničí. Nemať víziu života vo svojej krajine, to je pre mňa najväčší hriech, ktorého sa na nás dopustili politici za posledných 30 rokov.

Sme krajina bez svetla na konci tunela. Sme smutná krajina, so starnúcim  obyvateľstvom, na ktoré nebude o chvíľu mať kto robiť. A to nie možno, ale určite!

Naša krajina je momentálne opäť polarizovaná. Naše videnie sveta a malého Slovenska sa naozaj zmenilo na čierno-biele, teda len na čierne alebo biele.

Blížia sa prezidentské voľby a zasa sa prejavujeme ako malí ľudia. Mizne dialóg, nastupuje nevraživosť, lynčovanie a jediná pravda: tá moja.

Neiritujú ma statusy hlásajúce koho volí a podporuje môj FB priateľ. Vôbec nie. Maximálne môžem zaujať stanovisko k výberu kandidáta. Iritujú ma však statusy a súdy tipu: Kto volí Harabina / konzervatívcov / liberálov / Mikloška / Čaputovú / Kotlebu…,  nech si ma vymaže z priateľov…


Z môjho pohľadu je to detinské a hlúpe. Naozaj som v novembri 89 ako študentka žurnalistiky na námestia a po krajine chodila preto, aby sme slobodne mohli hlásať svoj názor a diskutovať o ňom. Viem, že politika môj život veľmi ovplyvňuje, ale to mi nedáva právo, ak s niekým nesúhlasím, považovať ho za menejcenného.

A dovolím si všetkým pripomenúť, že za posledný rok sme nič nezmohli, hoci sme niekoľkokrát zaplnili námestia po celej krajine. Tie smiešne kozmetické úpravy, ktorými Slovensko prešlo,  mňa osobne neuspokojujú.

Tlačíme na pílu, lebo si myslíme, že nás prezident zachráni? Nezachráni.

Voľbou prezidenta môžeme len vyslať ďalší signál po župných a komunálnych voľbách:  Tu žijú ľudia so zmyslom pre spravodlivosť a sme v strehu.

Ale v záujme tohto odkazu nie som ochotná lynčovať ľudí za ich iný názor.

A tak, milí voliči, nenechajme si ujsť príležitosť a namiesto trápnych gest, poďme voliť. Využime svoje právo a DAJME TO!

Kandidáti na prezidenta sú rôzni. Ale ani o jednom, okrem Martina Daňa,  si nemyslím, že by mal mať obmedzenú spôsobilosť na právne úkony. On áno.


A tých 16 poslancov, čo sa podpísalo pod jeho kandidatúru by malo byť trestne stíhaných. Chceli podporou tejto osoby vyjadriť svoj postoj k tejto krajine a k jej najvyššiemu predstaviteľovi? Takto by poslanci parlamentu nemali konať a uvažovať. Ani zo žartu.

Voľte koho chcete, nemusíte si ma kvôli tomu vymazávať z priateľov na FB. O politike a dianí diskutujme. Slušne a s argumentmi. Len prosím, majme rozum a nevyháňajme naše deti zo Slovenska tým, že im nedáme šancu na normálny život.

Môže vás zaujať:

A na treťom mieste je… Štefan HarabínKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *