Blogy

Bojovník Krištof, celý rok, celý život

Vyberte sa so mnou na horský polmaratón do Terchovej. Aspoň virtuálne vás pozývam do čarovného prostredia Malej Fatry, s prevýšením 370 metrov. Znie to krásne, ale zároveň veľmi náročne? Príliš sa vám reálne do toho nechce? Väčšinu bežných smrteľníkov unaví už len tá predstava. Ale viete si predstaviť, že by ste sa na to dali i so zdravotným hendikepom?

Nič ľahké, číhajú tu na vás krízy, ktoré naliehajú: „Zastav!” Ale o to zaslúženejších bude posledných pár metrov do cieľa, keď sa už len necháte unášať endorfínmi a viete, že do cieľa to dáte! Napriek všetkému.

Nech vás nič nezastaví


No preteky nie sú len o špičkových športových výkonoch, tvoria aj studnicu  príbehov o ľuďoch, ktorí sa s problémami a výzvami musia pasovať v každodennom živote o niečo viac než my ostatní. No zvládajú to s obdivuhodným optimizmom a silou.

Slovíčko „nedá sa” väčšinou ignorujú, a preto nech vás neprekvapí, ak ich stretnete trebárs aj na horskom polmaratóne. Pretože beh toho ponúka oveľa viac. Nielen myslieť sám na seba a svoje výkony. Nielen veľké ambície, ale i veľké srdce. Nielen súťaživosť, ale aj ústretovosť. 

Najväčší bojovník

Jedným z nich bol aj 17-ročný Krištof Kubala, jazdiaci na špeciálne upravenom ručnom bicykli – handbiku. So spolubežkyňou a kamarátkou Adrianou Pajerovou aj napriek svojmu hendikepu ročne absolvuje množstvo behov.

Bojovník Krištof/Foto: archív autorka

Vlani sa zúčastnil viac ako 15 pretekov. Absolvoval napríklad Žilinský mestský polmaratón, maratóny v Bratislave či Banskej Bystrici. V októbri 2019 získal na Terchovskom polmaratóne, ktorý dokončil už po tretíkrát, cenu „Najväčší bojovník” a mohol si tak vychutnať wellness pobyt v krásnom horskom prostredí a načerpať sily i motiváciu.

Len málokto si vie predstaviť, koľko to chce odvahy a sily vybrať sa súťažiť s ľuďmi, ktorí nemajú žiadny hendikep. Prekonávať seba, prekážky i mnohé predsudky.


Krištof to však zvláda s prehľadom. Ako sám prezrádza, najväčšou motiváciou mu je, že môže bežať s Aďkou. Tá pre neho minulú jeseň pripravila aj charitatívny beh vo Svätom Jure, kde takmer stovka športovcov prispela k tomu, aby to mal v živote o niečo ľahšie.

Takisto sú obaja veľmi vďační organizátorom podujatí. Snažia sa im vychádzať v ústrety a prispôsobiť trať i pre ľudí, ktorí nemajú v živote to navonok samozrejmé šťastie ako ostatní. Zdravé nohy musí v ich prípade nahradiť handbike.

Nový rok, ktorý sa číslom 2020 javí ako scifi, Krištof odštartoval behom hneď v prvý deň. Zatiaľ čo mnohí si dávali len prehnané predsavzatia, on spoločne so svojou parťáčkou Aďkou zvládol 5 kilometrov. Na Novoročnom behu Cíferčanov dokázali, že pre nich nie je nič nemožné. Po celý rok. Po celý život. I napriek prekážkam.

Možno ich na ďalšom bežeckom podujatí stretnete i vy. Napríklad na obľúbenej Železnej studienke v Bratislave. Prezradí ich úsmev a nikdy nekončiaci optimizmus.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *