Správy

Bratislava má Námestie Nežnej revolúcie

Priestor pred bratislavskou Starou tržnicou bol oficiálne pomenovaný na Námestie Nežnej revolúcie. Tridsať rokov od Novembra ´89 si tak Bratislava pripomenula spôsobom, ktorý v nej zostane prítomný natrvalo.

S blížiacom sa 30-tym výročím Nežnej revolúcie silneli hlasy volajúce po pomenovaní dôstojného priestoru v centre mesta názvom Nežnej revolúcie.

Nežná revolúcia, rovnako ako Slovenské národné povstanie, symbolizujú odpor verejnosti voči totalite a prejavenie vôle občanov po slobode.


Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Vznikom nového námestia majú tieto dve významné dejinné udalosti a dve námestia pomenované podľa nich dôstojné miesto vedľa seba.

„Pád totalitného režimu považujem za jednu z najvýznamnejších udalostí našich novodobých dejín a som rád, že naša generácia a generácia našich rodičov a starých rodičov sa toho dočkala. Želám si, aby Nežná revolúcia zostala v našej kolektívnej pamäti a aby ju rovnako silne vnímali aj tí, ktorí ju nezažili a narodili sa už do časov slobody. Tí, ktorí práve budúce Námestie Nežnej revolúcie dnes najviac využívajú.  Ďakujem všetkým – mojim kolegom, staromestským aj mestským poslancom, starostke Starého Mesta aj ďalším, ktorí sa na pomenovaní námestia podieľali,“ uviedol pri tejto príležitosti primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Primátor Bratislavy Martin Vallo a prezidentka SR Zuzana Čaputová/foto: FB Zuzana Čaputová

Na slávnostnom uvedení Námestia Nežnej revolúcie sa okrem primátora hlavného mesta zúčastnili a s prejavom vystúpili Martin Bútora (jeden zo zakladajúcich členov Verejnosti proti násiliu), Ján Budaj (tvár Nežnej revolúcie), Zuzana Mistríková (tvár študentského hnutia počas Nežnej revolúcie) a Juliana Horváthová (členka študentskej iniciatívy Nie je nám to jedno). V závere zaznela pieseň „Sľúbili sme si lásku“ v podaní Juraja Benetina.

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej k 30. výročiu Nežnej revolúcie: „Demokracia je príležitosť, nie záruka úspechu.“


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *