Stĺpčeky

Bratislava nie je iba moje mesto, je to naše mesto, vaše mesto

Rivalita medzi hlavným mestom a zvyškom krajiny nie je slovenskou výsadou. Tento šport pestujú takmer všade. No zatiaľ čo inde sa posmešne vyjadrujú len o obyvateľoch hlavného mesta, napríklad Česi si robia vtipy z Pražanov, u nás sa kydá na mesto ako také. Takmer všetci, ktorí sa doň prisťahujú, hlasno vykrikujú, ako Bratislavu nemajú radi a že tu nič zaujímavé nie je. Ako Bratislavčanku po praslici i po meči ma to niekedy hnevá. Pretože ja svoje mesto milujem a vidím, že je z roka na rok krajšie.

Áno, prekážajú mi zápchy, viem si predstaviť lepšiu dopravu, kvalitnejšie služby a nižšie ceny, ale faktom je, že pohľad z petržalskej strany Dunaja na mesto je úchvatný aj večer a vysvietené dominanty mu dávajú priam rozprávkový rozmer. Bratislava má bohatú históriu, v rokoch 1563 – 1830 bola dokonca korunovačným mestom uhorských kráľov, v Dóme sv. Martina korunovali aj Máriu Teréziu. Historické jadro je malebné a, našťastie, vidia to tak aj turisti.

The Guardian vytvoril pre rok 2017 zoznam desiatich európskych miest, kam sa oplatí vybrať v zime. Vychádzal z tipov svojich čitateľov, ktorí umiestnili Bratislavu do TOP 10. Čitateľom sa páčia napríklad vianočné trhy v Starom meste a stánky s ručne vyrábanými predmetmi slovenského ľudového umenia.


Holandská organizácia Hoofdkraan zase nedávno zostavila rebríček miest, v ktorých sa dobre žije ľuďom na voľnej nohe. Bratislava sa ocitla na 8. zo 117 miest. Online výskum sa uskutočnil vo viac ako 90 krajinách a poradie miest ovplyvnili  aj také faktory ako mier, bezpečnosť, sloboda prejavu, nočný život, vzdialenosť k prírode, výber miest, z ktorých sa dá pracovať, cenové relácie, kvalita a rýchlosť internetu či dostupnosť dobrej kávy.

A ešte pár informácií pre tých, ktorí nazývajú Bratislavu betónovou džungľou. Opak je pravdou. Je tu množstvo parkov, napríklad Sad Janka Kráľa, založený v rokoch 1774 až 1776, bol prvým verejne prístupným parkom v strednej Európe. Najväčším parkom je Lesopark, ktorý sa rozkladá na priľahlých vrchoch Malých Karpát a má vyše 3.000 hektárov. Nachádza sa tu niekoľko turistických stredísk, napríklad známa Železná studienka či Koliba, ktoré sú vzájomne prepojené lanovkou. Za zmienku stojí aj Horský park v Starom Meste, ktorý je jedinečný pôvodnými rastlinami a živočíchmi. A bratislavským bonbónikom je Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla s významnou paleontologickou lokalitou Sandberg, kde sú pozostatky pravekého mora Tethys. Odtiaľ je už len kúsok na Devín, kde sa nad sútokom Moravy a Dunaja vypína gotický hrad.

Bratislava nie je iba moje mesto, je to naše mesto, vaše mesto, je to hlavné mesto Slovenska. Náš vzťah k nemu odráža náš vzťah k samým sebe.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *