Správy

Bratislava pridá ďalšie korzo, horské

Staromestská štvrť v okolí Horského parku patrí medzi najvyhľadávanejšie lokality v Bratislave. Bratislavčania sem pravidelne chodia športovať, oddychovať, poprechádzať sa. Od 1. júla na troch susedných uliciach – Nekrasovovej, Lesnej a Novosvetskej –  vznikne obytná zóna.

Dalito.sk o tom informoval hovorca mestskej časti  Bratislava-Staré Mesto Matej Števove .

Projekt je podľa neho odpoveďou na iniciatívu obyvateľov štvrte. Vznikol v spolupráci Mestskej časti Bratislava-Staré Mesto a Hlavného mesta SR Bratislava.


„Chceme rozvinúť prirodzený potenciál tejto časti Starého Mesta a zvýšiť nielen bezpečnosť tých, ktorí sem chodia tráviť voľný čas, ale aj samotných obyvateľov štvrte,“ uviedol hovorca.

Plánované Korzo Horský park/foto: MČ BA-Staré Mesto

Korzo Horský park, ktoré vznikne prirodzeným spojením novej obytnej zóny s Hlbokou cestou a promenádou v Horskom parku, vytvorí jednu z najrozsiahlejších promenádnych trás v Starom Meste, plnú prírodných a historických zaujímavostí – vrátane obľúbenej Horárne.

Maximálna rýchlosť


V obytnej zóne, ktorú budú definovať dopravné značky, pribudnú na kľúčových vstupoch dva spomaľovacie prahy (retardéry). Maximálna povolená rýchlosť tam je 20 km/h a zároveň bude platiť zákaz státia. Znamená to, že na týchto troch uliciach už nebude možné parkovať.

Plánované Korzo Horský park/foto: MČ BA-Staré Mesto

Dostupnosť lokality to však výrazne podľa mestskej časti nezníži. Do Horského parku sa návštevníci pohodlne dostanú MHD zo zastávok Horský park, Vozovňa Hroboňova či Búdková linkami 203, 207 či 41. K dispozícii je aj linka 147, ktorej výhodou je, že v tejto zóne môže na svojej trase na požiadanie zastaviť na ktoromkoľvek mieste.

S podrobnosťami projektu v súčasnosti oboznamujú návštevníkov aj informačné tabule, ktoré hlavné mesto umiestnilo pri vstupoch do Horského parku.


Informačné tabule v Horskom parku/foto: MČ BA-Staré Mesto

Autorom myšlienky vytvoriť z tejto lokality príjemné a bezpečné miesto na oddych je Milan Schnorrer, zakladateľ iniciatívy Korzo Horský Park.

„V tom čase som tu pravidelne kočíkoval. Na dennej báze som sledoval chodcov, vrátane veľkej skupiny detí s rodičmi a dôchodcov, ktorých autá dostávali do nebezpečných situácii,“ povedal Milan Schnorrer. Ako vysvetlil, dotknuté ulice sú špecifické tým, že nemajú chodníky, čiže dochádza k tesnému kontaktu chodcov a áut.

Za posledné tri roky sa situácia dostala do akútneho stavu, bolo nevyhnutné riešiť ju,“ dodal iniciátor projektu.


„Veľmi oceňujem, keď sa obyvatelia zaujímajú o vylepšenie verejného priestoru. Impulz od občanov je vždy cenný a autentický, pretože majú k lokalite dôverný vzťah. Našou úlohou je tieto impulzy počúvať, s občanmi komunikovať a hľadať riešenia.  A toto je podstatou dobrého fungovania samosprávy,“ uviedla starostka Starého-Mesta Zuzana Aufrichtová.

Horský park je vzácne a jedinečné územie Bratislavy. Som rád, že sa nám novým Korzom podarí vytvoriť bezpečnejší a kvalitný verejný priestor pre Bratislavčanky a Bratislavčanov tým, že v ňom rozšírime prirodzený priestor pre pohyb peších,“ povedal primátor hlavného mesta Bratislava Matúš Vallo.

Plánované Korzo Horský park/foto: MČ BA-Staré Mesto

Projekt bol prerokovaný na všetkých úrovniach – s občanmi štvrte, obyvateľmi ulíc, v dopravnej komisii Starého Mesta, s mestskou častou, mestom či dotknutými organizáciami.

K iniciatíve sa pripojili stovky občanov z celej štvrte a mnoho z nich aktívne v okolí pre myšlienku získavalo podporu. Samotné riešenie dopravného režimu navrhli poslanci z dopravnej komisie a oddelenie dopravy mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, mestská časť projekt aj financovala.

Plánované Korzo Horský park/foto: MČ BA-Staré Mesto

„Je to pre mňa príkladný projekt, kedy občania, občianske združenia a samospráva ukázali, že dokážu efektívne spolupracovať,“ uzavrel Milan Schnorrer.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *