Správy

Bratislavu zavalí vlna nadšenia z pestrosti jazykov a kultúr

A je to tu! Bratislavu už onedlho zavalí vlna nadšenia z pestrosti jazykov  a kultúr počas podujatia s názvom LingvaFest‘2018.

Vlna každoročných osláv spojených s „Európskym dňom jazykov“ bude mať tento rok na Slovensku epicentrum v priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave. Podujatie, ktoré spojí ľudí učiacich sa cudzie jazyky, študentov jazykov, domácich i zahraničných polyglotov, rovnako ako katedry univerzít, občianske združenia a inštitúcie, ktoré majú niečo dočinenia s jazykmi sa bude konať v Petržalke v dňoch 28. a 29.9. v čase od 9:00 do 18:00.

Počas akcie LingvaFest‘2018 si všetci účastníci budú môcť zadarmo:

 

 • Vychutnať jazykové rýchlokurzy až 24 jazykov, od tých známejších- ruský, francúzsky, nemecký, cez exotické – thajský, indonézsky, perzský, až po plánové – Esperanto, latinčina, alebo dokonca klingontina zo seriálu Star Trek či jazyk Na’vi z filmu Avatar.
 • Zúčastniť sa tvorivých dielní a získať nové poznatky a skúsenosti.
 • Nadobudnúť aktuálne informácie z oblasti učenia sa a vyučovania cudzích jazykov od známych polyglotov a jazykovedcov.
 • Vyskúšať si simultánne tlmočenie naživo.
 • Zúčastniť sa prezentácie vydavateľstiev, jazykových škôl, pobytov v zahraničí, nových aplikácií, učebných pomôcok a metód výučby.
 • Zažiť rôznorodý kultúrny program. (spev a tanec z rôznych kútov sveta, v rôznych jazykoch)
 • Pozrieť si viacero prednášok svetových odborníkov na vzdelávanie v TED-kine.
 • Vyhrať v tombole aj jazykovom kvíze hodnotné ceny
 • …a mnoho iného.

Festival sa koná pod záštitou viacerých významných osobností:


 • ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Martina Lubyová;
 • predseda Bratislavského samosprávneho kraja, Juraj Droba;
 • primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy Ivo Nesrovnal;
 • riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk;
 • rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave Ferdinand Daňo;

Nad aktivitami festivalu zameranými na rómsky jazyk prebral záštitu: Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity.

Zdroj: LingvaFest 2018

Čo by ste na festivale určite nemali premeškať?
Jednoznačne odporúčame nenechať si ujsť francúzskeho speváka jOmO, ktorý je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov za najviacjazyčný koncert na svete (22 piesní v 22 jazykoch). Počas LingvaFestu ľudí roztancuje a uvedie do varu svojimi viacjazyčnými piesňami plnými radosti a energie – a možno dokonca prelomí svoj doterajší Guinessov rekord a skúsi zaspievať v 23 jazykoch!

Dcéra Ľubomíra Feldeka s kapelou KaFe Band účastníkom predvedie výber piesní v šietich jazykoch, zatiaľ čo slovenský raper Suvereno, ktorý by rád u mladých prebudil ich prirodzený potenciál a nasmeroval ich k zdravým hodnotám dá festivalu hip-hopový šmrnc. Zdeněk Hladík vo svojich vystúpeniach etno-hudby odprezentuje rôzne hudobné prvky viacerých krajín.

Čo sa týka prednášok a tvorivých dielní, asi najväčším (aj keď vzrastom zrejme najmenším) lákadlom bude Bella Devyatkina (Белла Девяткина) z Ruska: má iba 6 rokov a už plynulo hovorí 8 jazykmi! (dokonca v nich už začína čítať). O tom, ako je niečo také možné príde porozprávať aj so svojimi rodičmi. O tajných trikoch polyglotov a o tom, prečo súčasná školská výučba jazykov nemôže fungovať nás príde priučiť zrejme najznámejšia slovenská polyglotka Lýdia Machová.

O kurz Írskeho jazyka sa postará írsky diplomat Seán Ó Riain – polyglot, ktorý momentálne pracuje vo Viedni na agende OSN ohľadom atómového odzbrojovania, no v minulosti mal na starosti preklady do írskeho jazyka priamo v Bruseli, v Európskej Komisii. Lekciu Perzštiny nám dá 17-ročná študentka Zahra – pôvodom z Afganistanu, ktorá prišla na Slovensko s rodičmi ako utečenkina pred 8 rokmi. Tá rovnako roztancuje dámske publikum rytmom bollywoodskych, resp. indických tancov. Zmieniť sa určite treba o mladom švajčiarskom lingvistovi menom André Mueller, ktorý bude viesť kurzy tajvančiny, ale aj klingončiny (jazyk zo seriálu StarTrek), či jazykaNa´vi (z filmu Avatar).

Indickú kultúru, najmä kultúru krajiny Punjab (Pundžáb), nám predstaví svojou prezentáciou obohatenou o spev indických (a slovenských) piesní Singh – Ind žijúci na Slovensku. O kultúre Filipín nám zase doletí porozprávať lingvista z Filipín – John Bertrand. Počas akcie bude možné zapojiť sa aj do panelovej diskusie na aktuálnu tému „Jazyky v EÚ – včera, dnes a zajtra?“. Aký by to bol jazykový festival bez známeho slovenského spisovateľa? Pozvanie na festival prijal i Daniel Hevier, ktorý nám pútavo porozpráva o slovenčine, písaní a hravej tvorbe s jazykom.


Je tento jazykový festival iba jednorázová akcia alebo je snaha o pravidelné podujatie? Odpovedá Peter Baláž, koordinátor združenia Edukácia@Internet, ktoré akciu iniciovalo:

Myslíme si, že LingvaFest‘ má šancu stať sa každoročným podujatím – znalosť jazykov je v dnešnej dobe veľmi potrebná a cenená. Nakoľko ide o prvý ročník, snažili sme sa zostaviť program naozaj pestrý a reprezentatívny – aby podujatie zaujalo a mohlo sa stať každoročnou oslavou jazykov (plne v duchu EÚ: Zjednotení v rozmanitosti) ale aj priestorom na diskusie o efektívnosti výučby, na prezentácie nových metód a na možnosti sieťovania – nadväzovania kontaktov. LingvaFest‘2018 počas dvoch dní ponúkne vyše 100 rôznych programov (prednášky, tvorivé dielne, koncerty, súťaže, jazykové kurzy a pod.), vystavovať bude 30 inštitúcií a návštevníci môžu v rýchlokurzoch „ochutnať“ až 24 jazykov. Vďaka spolupráci so všetkými partnermi a vystavovateľmi je pripravený naozaj bohatý program, v ktorom si isto každý dokáže nájsť to svoje. Priestory Ekonomickej univerzity v Bratislave sú ideálne na takéto podujatie, ktoré môže hostiť jazykových nadšencov, umelcov i vystavovateľov.  

CIEĽOM FESTIVALU JE:

 • Predstaviť rôzne cudzie jazyky a kultúry.
 • Zvýšiť záujem o cudzie jazyky.
 • Motivovať k učeniu sa jazykov.
 • Predstaviť efektívne spôsoby výučby, nové metódy, aplikácie.
 • Poskytnúť priestor na ďalšiu spoluprácu medzi rôznymi inštitúciami a ľuďmi, ktorí pracujú priamo s jazykmi.

Viac informácií možno nájsť na stránke podujatia: www.lingvafest.sk alebo na Facebook-stránke:https://www.facebook.com/ LingvaFest. 

Zdroj: LingvaFest 2018

Organizátormi podujatia sú: 
Edukácia@Internet
Ekonomická univerzita v Bratislave
Slovenská esperantská federácia

Partnermi podujatia sú:
Jazykový mentoring
jooble.sk
Štátny pedagogický ústav
ZIPCeM
Ostravská univerzita
Fakulta aplikovaných jazykov
Hlavné mesto Bratislava
Domov použitých kníh
Spoločnosť slovensko-indického priateľstva
Raabe.sk
Iuventa
Bratislavská organizácia cestovného ruchu
Nadácia SPP
ForeignLanguagePublications

Hlavný mediálny partner: 
RTVS: Rádio Slovakia International
Mediálni partneri: 


Dalito.sk
Radio WOW
zones.sk
Zmaturuj.sk
Monitor9.sk
SuperBrigady.sk
kamdomesta.sk
news.sk
Školský portál
Učiteľské Noviny
PressburgerZeitung
Veda na dosah
Quark
in.ba
Eduworld
AppDay.tv

O organizátorovi
Medzinárodné občianske združenie Edukácia@Internet so sídlom v Partizánskom, ktoré podujatie iniciovalo a organizuje, stojí aj za viacerými úspešnými bezplatnými portálmi na učenie sa jazykov: vytvorilo a prevádzkuje napríklad stránku slovake.eu, prvý bezplatný mnohojazyčný online kurz slovenčiny pre cudzincov. Úspešne funguje aj podobný kurz nemeckého jazyka deutsch.info alebo češtiny mluvtecesky.net aj ruštiny russky.info alebo esperanta www.lernu.net a pripravuje sa portál na výučbu poľštiny polski.info. Väčšinu vzdelávacích webov podporila Európska komisia cez program Erasmus+.

Môže vás zaujať:

Tlmočila aj v pralese pri seanse s drogou

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *