Buďme féroví. Nie je to ok, ak pre vládu stoja vzdelaní vo fabrikách

Dalito.sk/Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO)/foto: ÚV SR

Tak nám Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny víťazoslávne oznámilo, že aj vo februári ostala situácia na trhu práce stabilná a prácu si našlo viac ako 10 000 ľudí. Pochválilo sa titulkom ako hrom ako za čias socializmu. Že trh práce ostáva naďalej stabilný, a to napriek prísnym protipandemickým opatreniam a prebiehajúcej druhej vlne pandémie. A že úrady práce evidujú viac ako 60 000 voľných pracovných miest!

Naozaj? Vývoj počtu uchádzačov o zamestnanie, ktorí si našli prácu v  mesiacoch pandémie od apríla  2020, jednoznačne údajne potvrdzuje účinnosť prijímaných opatrení v rámci aktívnej politiky práce. Až kdesi v závere nenápadne uviedli, že najviac  ľudí si našlo prácu v oblasti priemyselnej výroby, v administratívnych službách, vo veľkoobchode a maloobchode. A že super, najčastejšie ponúkajú miesta v profesii operátori a montéri strojov a zariadení, kvalifikovaní pracovníci a remeselníci a pomocní a nekvalifikovaní pracovníci.

Čakám, kedy ústredie práce zverejní štatistiku, koľko vzdelaných ľudí v odbore aj vysokoškolsky sa pre vládne opatrenia preháňa s vysokozdvižnými vozíkmi po továrňach, stojí v obchodoch za pultom, či roznáša jedlo po krajine. Niečo mi však hovorí, že túto štatistiku nikdy nezverejnia.

Vám to príde fakt normálne, že vzdelaní pre Matovičove a Mikasove opatrenia robia prácu, ktorá si v lepšom prípade vyžaduje vyššie odborné vzdelanie bez maturity? Že ľudia, ktorí roky študovali a do vzdelania investovali tisíce až desaťtisíce eur dnes stoja pri pásoch v automobilkách či predajniach? Lebo im vláda zakázala všetko, najnovšie ešte aj dovolenky? Že teda máme byť féroví…

Vážim si prácu každého, sama okrem hlavy zarábam aj manuálne, lebo chcem, ale aby som sa tvárila, že toto je normálne, buďme teda fér, toto je choré! Inak viete o tom, že na Severe Európy sú rozvinuté krajiny, kde vzdelaní ľudia majú určenú minimálnu mzdu, pod ktorú ich zamestnávatelia nemôžu ísť?

Možno to mimoriadne obyčajným poslancom mimoriadne obyčajnej vlády príde normálne, ale mne teda nie, aby vzdelaní ľudia v odbore vozili jedlo domov alebo vyrábali autá, alebo sedeli za pokladňou, alebo… a do toho vláde ešte tlieskali tí najobyčajnejší poslanci, ktorí sa v parlamente musia udržať zubami nechtami, lebo v bežnom živote mnohí z nich nevedeli zarobiť ani na teplú vodu.

Nie, nie sme si všetci rovní ako pred rokom 1989. Nie, ďakujem. Sú totiž aj veľmi šikovní, aj múdri, aj vzdelaní, či kreatívni, alebo takí, ktorí krvopotne niečo vybudovali, ktorým však zakázali robiť to čo naozaj vedia. A ak si myslíte opak, kúpte si rovno letenku do Číny alebo Severnej Kórey. Tam slovenská vláda ešte tuším nezakázala dovolenky.

Je čas veľmi rýchlo obnoviť kultúru na Slovensku, lebo nakoniec slovenská spoločnosť skončí ako nekultúrny hnoj, ale veď zasa féroví, kde si všetci budeme rovní až na to, že tí najšikovnejší a najmúdrejší, ktorí zamestnávajú aj tisíce ľudí, sa veľmi rýchlo zbalia a odletia navždy.

A čudujem sa ešte aj najmúdrejším slovenským hlavám, ktoré dnes na sieťach opľúva už akýkoľvek nevedomý hlupák, že ešte majú chuť im dokola niečo vysvetľovať na základe dát a faktov. Slovensko je nekultúrnosťou už tak prehnité, že to vôbec nemá zmysel a asi to už nezachránia ani tie divadlá.

Ako napísala vláda montážnej krajiny, ktorá inak takmer všetko ostatné zakázala, vrátane vzdelania, situácia na trhu práce ostáva stabilná. Takže po 32 rokoch od socializmu niveau stable, vzdelaní a šikovní hor sa do fabrík a za pokladne a znej pieseň práce vznešená!

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)