Stĺpčeky

Byť či nebyť zodpovedný a vlastne ku komu?

Poslúchala som. Dodržiavala všetky odporúčania v boji s koronavírusom a tak vlastne viac ako dva mesiace nevytiahla päty z domu. Priznám sa, dnes už ani neviem, či som chránila viac seba, blízkych alebo „vlasť“, ako to povedala ďalšia nejaká z tých slovenských expertov, ktorí nám už povedali aj to, že možno rúška budeme nosiť do konca života. Možno, lebo mne osobne to ich strašenie skracuje život, ale našťastie som začala používať zdravý sedliacky rozum.

Mesiace počúvam dookola, že mám byť zodpovedná a pozerám sa na ukazujúceho prstom premiéra, ktorý za nezodpovedných označí vlastne všetkých, ktorí ochorejú na COVID-19. Je mi ich ľúto, lebo aj keď nie som odborník, ale zdravý rozum snáď používam stále a tak si hovorím, preboha, veď je to „len“ vírus, jednoducho, človek môže urobiť všetko ako má a aj tak ho môže „kúpiť“.

Aj som sa zasmiala nad vtipom, že ten vírus je taký nebezpečný, že na to, aby ste zistili, že ho vôbec máme sa musíte otestovať.


Žarty ma však prešli už po prvej návšteve lekárky, ku ktorej som sa po prvej vlne koronavírusu nahlásila na preventívnu prehliadku, lebo áno, taká som zodpovedná. Inak by som žila v „sladkej“ nevedomosti, že som až taká zodpovedná, že ani neviem, že mi už ide naozaj o zdravie. Krvné testy totiž ukázali, že aj zodpovednosť má svoje hranice a nemám sa už riadiť žiadnymi odporúčania, ale vlastným zdravým rozumom.

Dobrovoľná domáca karanténa, vyvolaná neustálym strašením slovenských epidemiológov s premiérom si totiž vybrala svoju daň. Moje, už aj tak rozpadávajúce sa kosti so štítnou žľazou, v spojení s neustálym stresom a strachom, dostali poriadne zabrať. Štítna žľaza skončila v predoperačnom stave, telo hlási akútny nedostatok vitamínu D, ktorý je pre telo a naše zdravie životne dôležitý a moje, už aj tak rozpadajúce sa kosti sú na tom horšie, ako kedykoľvek predtým, keď ma ešte zaradili medzi občanov ZŤP.

Takže tak, taká som bola zodpovedná, až nezodpovedná sama k sebe. Takže je už naozaj čas prestať počúvať tých, ktorí sú vraj najmúdrejší a začať brať ohľad už iba na seba. Lebo, ako sa to niekde písalo? Sekundárne úmrtia na COVID-19 ešte len ukážu najbližšie mesiace a ja by som do tejto štatistiky veľmi nerada patrila.


Potrebujete teplo, slnko a more, povedala mi lekárka a odporučila mi pobyt pri mori. A ja som si ho práve kúpila. Rovno na tri týždne.  Vyžaduje si to môj zdravotný stav, na ktorý to slovenské „nepokazme si to“ udrelo v plnej sile.

Stačilo, vážení epidemiológovia, odborní, elitní, špičkoví, jedineční, rešpektovaní a neviem ešte akí. Už naozaj stačilo! A vy ostatní? Boli ste už po pandémii na preventívnej prehliadke? Tak len, aby ste neostali prekvapení, akí ste boli zodpovední…


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *