Byť martýrom premiérovi pristane

DALITO.SK/ilustračné foto: Karol Lovaš
DALITO -

Redakcia Dalito.sk ponúkla svojim respondentom priestor, aby vyjadrili svoje myšlienky, pocity a názory na aktuálne témy v stĺpčekoch Dalito. Prinášame vám prvý z nich, z pera rehoľného kňaza katolíckej cirkvi Karola Lovaša.

KAROL LOVAŠ:

Vladimír Mečiar vládol na Slovensku tak dlho práve preto, že mu v tom medveďou službou pomáhali opozícia, prezident i novinári. Premiér obratne využíval rolu martýra, ku ktorej ho neschopnosťou predurčili jeho oponenti. Vladimíra Mečiara paradoxne nepoložila ani opozícia, ani prezident, ani novinári.

Urobil to až on sám. Robert Fico je slovenským premiérom tak dlho práve preto, že sa veľká časť opozície a novinárov, vrátane prezidenta nepoučili z Mečiarovho príbehu. Rola martýra, ktorú opäť raz predsedovi vlády prisúdili ho predurčuje zvládnuť vzniknutú krízu vo svoj prospech.

Napokon, ako to dokázal už mnohokrát. Aktuálna situácia nadobúda rozmery nekontrolovateľnej bubliny, prasknutie ktorej prinesie so sebou hlavy bôľ viacerých zúčastnených.

Posledné mesiace Roberta Fica ukazovali, že vládnutie mu príliš nejde. Uvedomoval si to nakoniec aj on sám. Nemali by sme však zabúdať, že je majstrom krízových situácií. Obavám sa, že predhodené predčasné voľby budú vyhovovať práve jemu.

Robertovi Ficovi už nejaký ten deň nejde o súčasnú vládu. Ako prvý naplno rozbehol predvolebnú kampaň. Dokonca tak intenzívne, že si to poniektorí nestihli vôbec všimnúť.

Najväčším “potrestaním” pre každého politika v danom kontexte aktuálneho vývoja by bol fakt, pokiaľ by musel vo vládnutí pokračovať. Žiadny by totiž z neho nevyšiel ako víťaz. To iba na Slovensku je to roky inak.

A ešte dlho bude, ak menšina v snahe ovplyvniť väčšinu nepochopí, že byť martýrom premiérovi pristane. A voličom stále imponuje.

Môže vás zaujať:

LOVAŠ: „Slováci sú národ, ktorý nemá rád sám seba a sociálne siete pohrebiskom priemerných a zlých.“