Čaputová ako „chránený druh“

Dalito.sk/Prezident SR Andrej Kiska 14. mája 2019 v Prezidentskom paláci prvýkrát oficiálne prijal Zuzanu Čaputovú, už čoskoro novú prezidentku/foto: FB Andrej Kiska

Boli prezidenti, ktorých si celý život budem vážiť. Potom sú takí, ktorých som si nikdy nevážila, alebo vážila a na konci volebného obdobia sú pre mňa veľkým sklamaním. No a teraz je tu budúca prezidentka Zuzana Čaputová, ktorú si zatiaľ vážim.

Zatiaľ, pretože okrem toho, že dokázala vyhrať v prezidentských voľbách, čo nie je málo, zatiaľ ešte ako prezidentka nič nedokázala, nemala ešte kedy. Takže uvidíme, ako to pri jej mene celé dopadne. Samozrejme jej držím palce, pretože podľa mňa má všetky predpoklady, aby krajinu reprezentovala na úrovni.

Verím, že sa rokmi nezmení napriek tomu, že jej niektorí prívrženci majú akúsi mylnú predstavu, že jedine ich názor je správny, spravodlivý a slušný a budúca prezidentka predsa nerobí a ani nebude robiť žiadne chyby!

Raz som sa odvážila a urobím to aj nabudúce, napísať kritiku na jej oneskorenú reakciu na vypálený Notre-Dame v Paríži.  A už sa to hrnulo. Ľudia, ktorých nepoznám a prezentujú sa trikolórou „slušných“ ma aj mailami chceli dourážať tak, že to ani nebudem zverejňovať. Prečo? Lebo som si dovolila nesúhlasiť s pani Čaputovou.

Pani Čaputovú vnímam ako mimoriadne inteligentnú ženu na úrovni. Bude aj mojou prezidentkou. To však neznamená, že k nej musím pristupovať ako „k chránenému druhu“. Klamlivá samochvála a chýbajúce kritické myslenie totiž ešte nikdy nikoho neposunuli vpred. Som presvedčená, že si to uvedomuje, a že sama od svojich voličov očakáva aj kritickú spätnú väzbu. Som presvedčená, že si veľmi dobre uvedomuje silu konštruktívnej kritiky, lebo iba tá posúva vpred.

Takže musím opäť napísať, že jej status na FB k výsledkom eurovolieb považujem za nešťastný.

FB Zuzana Čaputová: „Som hrdá na Slovensko! Ďakujem, že ste prišli voliť. Ukázali sme, že budúcnosť Európy nám nie je ľahostajná. Zdá sa, že v europarlamente nás budú zastupovať najmä proeurópske politické sily. Šírenie strachu nikdy nebude riešením problémov.“

No ja teda hrdá nie som. Na čo? Na OPÄŤ najnižšiu účasť vo voľbách zo všetkých krajín 28-čky? Mám byť hrdá na 22,74%? Toto číslo je podľa pani Čaputovej dôkazom toho, že budúcnosť Európy nám nie je ľahostajná?  Mám byť hrdá na to, že skokanom  eurovolieb je Milan Uhrík z ĽSNS? Alebo na to, ako písala svetová agentúra AP, že do EP sa prvýkrát dostane slovenská krajne pravicová ĽSNS? A ich hlasy len stúpajú, tak aby jednu „zmenu“ čoskoro nepredbehla iná „zmena“.

Nie, nie som hrdá na Slovensko, naopak, hanbím sa, že sme opäť ukázali, ako nám je zo všetkých členských štátov EP najviac ukradnutý, keďže si tam zvolíme ešte aj stranu, ktorá zbiera podpisy na jej vystúpenie z členstva. Podľa mňa, keby mohli, tak zbierajú aj na rozpustenie EÚ.

Voliť som po prvý raz za tridsať rokov nebola. Nemohla som, pretože mi to zakázal zákon. Teda politici, ktorým to asi 15 rokov vyhovuje. Budem nesmierne šťastná, ak sa bude Zuzana Čaputová angažovať aj v tom, aby mohli do EP voliť všetci, teda aj jej občania, ktorí sa práve nachádzajú mimo Slovenska.

Držím pani Čaputovej palce. Našej krajine môže byť nádejou pre zmenu . Želám jej, aby chýb robila čo najmenej, lebo kto nič nerobí, nič nepokazí. Želám jej však takých obyvateľov, ktorí ju na tie chyby budú aj pragmaticky upozorňovať, aby sme sa spoločne všetci vedeli posunúť vpred. Aby tá zmena nebola len symbolická.

Najmúdrejší sú tí, ktorí nechcú počuť len chválu, ale aj konštruktívnu kritiku. Mnohí majú plné ústa tolerancie, kým však niekto neprejaví iný názor. Verím, že z našej budúcej prezidentky nebudú neobjektívne robiť „chránený druh“, lebo to nepomôže nikomu. Jej a ani nám. História to dokazuje dlhé storočia.

A možno sa totálne mýlim. Neviem, ale takto to cítim.

…inak, v kritickom myslení patrí Slovensko tiež na posledné priečky EÚ, či dokonca OECD, len aby sa nezabudlo.

https://www.dalito.sk/nejdem-volit-tak-mam-drzat-hubu-ale-nebudem/

1 reakcie na Čaputová ako „chránený druh“

  1. Ako sa meria kriticke myslenie v krajine a kde su dostupne nejake rebricky?
    Volebna ucast bola o 9% vyssia ako v predchadzajucich volbach do EU. Je to super a mali by sme byt pragmaticki a neposudzovat situaciu len zo svojho pohladu.
    Keby si bola vychovavana ako nomenklaturny kader a cvicena na manipulaciu osob, mala najlepsiu politcku spionaz v krajine a vedela si, ze 300-500 tisic ludi bolo vyhnanych zo svojich domovov do zahranicia, pretoze kasles na rozvoj krajiny dala by si im hlasovacie pravo keby si nemusela? Je to vo volebnej gramatike cca 8-12% proti. To su obrovske cisla, ked si uvedomis, ze do parlamentu idu strany s 5%.
    Zuza to snad zvladne. Ale taktiez sa je nutne pripravit na to, ze 90% reci budu frazy. Hlavne, aby v rozhodujucich chvilach krajinu podrzala.