Stĺpčeky

Čas, keď odstupujú Európania

Demisia. Ako bývalá dlhoročná redaktorka zahraničného spravodajstva som vždy pri správe o dobrovoľnom odstúpení z funkcie nejakého zahraničného politika zbystrila pozornosť a zamýšľala sa nad tým, ako by reagovala naša domáca politická scéna.

Okamžitá dobrovoľná rezignácia pre to, že zamestnával v domácnosti upratovačku, ktorá nemala vybavené opätovné víza.  Britský minister pre imigračnú politiku Mark Harper v roku 2014 napriek tomu, že doklady upratovačky viackrát overovali a až pri poslednej kontrole sa zistili nezrovnalosti,  podal demisiu… Zodpovedal za imigračnú politiku.

Lotyšský minister zdravotníctva Guntis Belévičs abdikoval v roku 2016 po tom, čo sa nechal prednostne ošetriť v nemocnici. Napriek dlhým čakacím lehotám predbehol pacientov.. Zodpovedal za zdravotníctvo.


Česká ministerka školstva Kateřina Valachová sa v roku 2017 rozhodla rezignovať pre možné zneužitie štátnych dotácií  pre šport, z ktorých bola podozrivá nie ona, ale jej podriadená… Zodpovedala za školstvo.

Máme viac príkladov dobrovoľného odchodu ministrov i premiérov  po tom, ako došlo v ich krajine k nešťastnej udalosti. Jeden nájdeme aj na Slovensku.  Po páde armádneho lietadla v januári 2006 pri  maďarskej obci Hejce, pri ktorom zahynulo 42 vojakov, oznámil svoju rezignáciu minister obrany Juraj Liška… Zodpovedal za obranu štátu.

Včera podal demisiu minister kultúry Marek Maďarič. Dôvodom je vražda investigatívneho mladého novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.


Minister uviedol, že  k médiám má najbližšie práve jeho rezort a po tom, čo sa stalo, si nevie predstaviť ďalšie pôsobenie vo funkcii šéfa tohto rezortu.

Áno, je pravda, že Ministerstvo kultúry SR je ústredným orgánom štátnej správy pre médiá.  V tomto prípade ale nejde o agendu, ktorú má abdikujúci minister pod palcom. Ide o dvojnásobnú vraždu a závažné podozrenia, ktoré zavraždený novinár uviedol vo svojom nedokončenom článku. Kto odstúpi, ak sa dokáže ich pravdivosť?

Môže vás zaujať:


Dcéra sa na Slovensko nevráti


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *