Čas pre seba je len a len o nás

Dalito.sk/Jedno z najväčších obchodných centier v Škandinávii, športová časť, Sandvika, Nórsko/foto: Dalito.sk

Prechádzala som sa s vnučkou po ešte nedávno najväčšom nákupnom centre v Škandinávii a niečo mi na tej Sandvike nesedelo. Rýchlo som si uvedomila, že som jedna z mála žien, ktorá sa prechádza s kočiarom. Väčšinou ich pred sebou tlačili muži. Málo vídané na Slovensku, takmer nevídané v Česku.   

Mnohí spokojní otcovia sedeli v kaviarňach. Z kočíkov im okrem detí trčali nákupy všetkého druhu. Ale aj športové vaky, niektorí oblečení rovno v športovom.

Zopár sa ich ponáhľalo, všetci jedným smerom. Fascinovalo ma to, a tak som ich prenasledovala. Skončila som na najvyššom poschodí centra, kde som kočiare, ani nie ročných bábätiek, našla pekne zaparkované pred detským kútikom, hneď vedľa fitness.

Všetko vedľa seba, aby rodičia videli na svoje ratolesti rovno z posilňovacích strojov a bicyklov. Aj na opatrovateľky lietajúce medzi postieľkami, kočiarmi a hračkami. Ostalo som prekvapená, keď som zistila, že do kútika berú už deti od šiestich týždňov. Skvelé, veď aj rodičia potrebujú aspoň raz za čas zresetovať hlavy. Čo si budeme, objektívne, rodičovská intelekt rovno nerozvíja a vie aj riadne vyčerpať.  Čas pre seba si určite zaslúži každý rodič aj na nej. Zaslúži si čas aj pre seba a svoju kondíciu.

Nevedela som sa na tú scenériu vynadívať. V centre som však bola jediná, čo sa tak čudovala. Vyrástla som totiž v inej spoločnosti… a tak sa asi vo vyspelom svete budem už čudovať celý život… ale bojujem ďalej.

V Nórsku pojem materská dovolenka nepoznajú. Nórski chlapi majú rodičovské voľno povinné a ako si rok s matkou dohodnú je na nich. Úplne bežný a zažitý stav, nad ktorým sa v Nórsku nikto nepozastavuje. A na matku nikto neukazuje prstom, že je „krkavčia kariéristka“.

Povinné rodičovské voľno pre oboch rodičov sa mi páči. Pekne každý chvíľku ťahá pílku, kopec povinností. Presne ako demokracia, lebo tá nie je len o výhodách, ale aj povinnostiach, zodpovednosti a pravidlách. A tým deti jednoznačne sú. A keďže dieťa „stvoria dvaja,“ obaja majú mať povinné rodičovské voľno.

A čo ma ešte na tých otcoch fascinovalo? Že si vedia nájsť čas aj na seba, ženy už pomenej. Keď som sa dcéry pýtala, prečo do posilky nestihla chodiť, veď v Nórsku jej v tom nič nebráni od narodia dieťaťa, sama nevedela prečo o plánoch iba hovorila a nerealizovala ich.  Otec vnučky na rodičovské voľno nastupuje v januári. Už teraz sa teší, ako bude s malou chodiť do posilky.  A ja mu len tlieskam.  Som totiž presvedčená, že ak je spokojný rodič, spokojné je aj dieťa.

Som presvedčená, že to, ako si nastavíme život je iba, iba v našich rukách. Aj čas pre seba a nielen počas rodičovského voľna. Čas pre seba je totiž len a len o nás. Či pracujeme alebo vychovávame deti, či rovno oboje. Stačí tak málo, nevyhovárať sa.

Rodovej rovnosti mám už dosť, ale zasa odtiaľ potiaľ