Poradňa

Celoplošné testovanie: Čo ak ste vtedy PN

Slovensko sa pripravuje na celoplošné testovanie na COVID-19 o týždeň. Dnes si vyskúšalo pilotné testovanie v štyroch okresoch najpostihnutejších regiónoch Oravy a Bardejova.

Premiér sľuboval, že tí, ktorí budú mať negatívny antigénový test, budú mať miernejšie podmienky zákazu vychádzania, čo dnes poopravil a spresnil, že takíto ľudia s negatívnym testom nemusia byť naozaj negatívni.

Dalito.sk na základe čitateľskej otázky oslovilo Ministerstvo zdravotníctva SR a Sociálnu poisťovňu s otázkou, čo v prípade, ak bude niekto v čase celoplošného testovania vypísaný lekárom na PN-ke, teda práceneschopný. Aj tak musí ísť na testovanie a ak sa ho nezúčastní, musí ostať doma v karanténe aj tak desať dni? 


Ministerstvo zdravotníctva SR na túto otázku doteraz nereagovalo. Za Sociálnu poisťovňu odpovedala Jana Hrabková z tlačového oddelenia Sociálnej poisťovne.

„Ak ste dočasne PN, je potrebné kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, v ktorého kompetencii je určenie liečebného režimu. Lekár vzhľadom na charakter ochorenia posúdi, či absolvovanie testovania je alebo nie je v súlade so stanoveným liečebným režimom. Odpoveď na otázku, týkajúcu sa následnej karantény, je potrebné adresovať Úradu verejného zdravotníctva, keďže o testovaní a s tým súvisiacimi pravidlami rozhoduje pandemická komisia.“

Dalito.sk okrem MZ SR zaslalo otázku aj Úradu verejného zdravotníctva. Odpoveď zverejníme po jej zaslaní.


Komentáre (1)
  1. Avatar Lucia píše:

    Dobrý deň,
    podarilo sa Vám získať odpoveď od Úradu verejného zdravotníctva?

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *