Blogy

Celoplošné testovanie COVID-19 ako voľby alebo referendum o vyslovení dôvery vláde

Kým slovenský premiér trepal tie svoje populistické reči do éteru o tom, ako Európska únia vzhliada v boji s Covid-19 k Slovensku, som si kupovala ustrice a prosecco, aby som si urobila v rámci možností pokojný a príjemný víkend. Verila som, že slovenský premiér mi dá vydýchnuť aspoň počas víkendu.

Titulky mi zatiaľ stačili. Nejdem si to pozrieť ani zo záznamu. Nestojí mi to za to, možno až poobede, keď naberiem odvahu, možno. Nepotrebujem totiž počúvať tie kecy o tom, ako prvý a jediný už týždne plánuje celoplošné testovanie obyvateľov. V čase, keď to do dvoch týždňov ide urobiť aj Česká republika. Napríklad.

Ten populistický premiér si naozaj myslí, že wifi a dáta fungujú len po slovenské hranice, alebo že väčšina obyvateľov a občanov SR má už totálne vymleté  mozgy? Možno, možno je väčšina slovenských občanov naozaj taká obyčajná, že mu to aj žerú, ale ja mám okolo seba naozaj väčšinu ľudí, ktorí stále nestratili zdravý rozum.  Zodpovedné masívne testovanie samozrejme áno, však Slovensko sa k nemu ešte dodnes neprepracovalo, ale celoplošné???


Tak použijem teda ten svoj, normálny, nie obyčajný rozum. Ako som si vypočula na promóciách dcéry v USA. Naša krajina nepotrebuje obyčajných a priemerných, potrebuje výnimočných! Takže nie, ja sa už odmietam nechať tlačiť do skupiny obyčajných a tým aj priemerných.

Takže, ak použijem zdravý rozum, tak sa pýtam ako laik, to ako v čase najväčších prírastov pozitívnych na Covid-19 vyženie Slovensko z domu na celoplošné testovanie, aby sa nakazili ešte aj tí, ktorí boli doteraz zdraví? A to naozaj sme taký bohatý štát, aby sme pretestovali celú populáciu bez ohľadu na to, že o 24 hodín hodín už bude všetko inak? Alebo o týždeň, keďže sa na 1000% počas celoplošného testovania nakazia aj zdraví.

To už naozaj za tie peniaze netreba nič vylepšiť v slovenských nemocniciach, ktoré už teraz kolabujú? 53 miliónov eur! Viete si predstaviť, akoby toľké peniaze v týchto dňoch pomohli práve teraz v nemocniciach?!


To sme naozaj bohatšia a mentálne vyspelejšia krajina ako ktorákoľvek iná v Škandinávii? Napríklad v bohatom Nórsku, kde k celoplošnému testovaniu obyvateľov nepristúpili doteraz a testujú iba naozaj podozrivých? V krajine, kde dodnes rúška od začatia pandémie nenosia a povinné sú iba v MHD, ale aj to až od polovice  septembra a to iba vtedy, keď je tam viac ľudí? V krajine, kde dodnes počítajú prírastky na desiatky aj so vstupom do krajiny s podmienkou 10 dňovej karantény doma?

Keď tam naozaj ochorela dcéra s rodinou tak, že všetci traja zaľahli až k zemi a jediný kto dokázal ešte ako tak stáť na nohách bol ich pes, ale aj tomu pritom tiekol sopel z nosa, Covid nórska jednotka im povedala, nech sa príde dať po štyroch dňoch otestovať iba jeden člen rodiny. Že to stačí. Načo plytvať peniazmi, keď sú na tom doma všetci rovnako.

Nakoniec si zápalku vytiahla dcéra a mala aj tak negatívny výsledok. Vnučku otestovať odmietli. Vraj je ešte malá na to, aby ju trápili. Že to predsa žiadny normálny rodič nemôže chcieť, aby také nepríjemné vyšetrenie robili aj malým deťom. Mimochodom, vnučka dodnes chodí do škôlky bez rúška a keby jej ho dcéra nasadila, asi by na rodičov poslali sociálku pre týranie maloletej. Keď už máme tých špičkových slovenským epidemiológov, ktorí sú špičkovejší ako tí v krajinách s Nobelovými cenami. Tak len, aby sa nezabudlo. Ako som už raz písala. Aj v zdravotníctve bohatá krajina šetrí a chudobná rozhadzuje.


OK, dajme sa teda celoplošne testovať na Slovensku. Vraj niečo na spôsob volieb. OK, voľby sú dobrovoľné. Ak bude dobrovoľné aj celoplošné testovanie obyvateľov a zúčastní sa ho minimum ľudí, vláda si prizná porážku a to, že pre obyvateľov je už neakceptovateľná a nedôveryhodná a podá demisiu? Tak to myslel pán obyčajný premiér Matovič? Alebo to ako zbabelci urobia ako povinné pod rúškom akože ochrany verejného zdravia? Alebo jednoducho zneužijú strach aj chudobu obyvateľov?

…idem si radšej vychutnať tie ustrice a prosecco. Lebo život ide ďalej a čas vám už nikdy nikto nevráti, ani (ne)obyčajný premiér a jeho koalícia (nie, nie som volič žiadnej sociálnej demokracie).

P. S.: Pán premiér, neviem či o tom viete a či to prežijete, ale v tom celoplošnom testovaní vás asi predbehnú Česi. Alebo aj nie, lebo nie sú až takí blázni a ak to má mať nejaký zmysel, chcú všetko pripraviť tak, aby naozaj aj malo.


P. S.1: Jeden návrh ale mám! Skvelý plán B. Pozitívnych z celoplošného testovania by som potom deportovala do štátnych karanténnych táborov proti ich vôli aj naprieč celou krajinou. To sa vám na jar tak páčilo a nemuseli byť chudáci z hraníc ani zďaleka pozitívni! Vtedy sa to mnohým obyvateľom „DNU“ tak páčilo. Tak prečo nie?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *