Správy

Cena za prínos v oblasti ľudských práv pre Andreja Bána

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv (14. december 2017 ) udelila Cenu ministra spravodlivosti Andrejovi Bánovi. Ocenila tak jeho prínos v oblasti ochrany a podpory ľudských práv, či už ako zakladateľa a predsedu humanitárnej organizácie Človek v ohrození, alebo zakladateľa občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko.

Andreja Bána viacerí označujú za „povojnového fotografa“. Vracia sa totiž na miesta, ktoré už opustili spravodajské médiá a zaznamenáva, ako sa ľudia vyrovnávajú so situáciou po vojne. Fotil na miestach poznačených konfliktmi či katastrofami – v Gruzínsku, Kosove, Afganistane, Pakistane, Haiti, na ostrove Lesbos, či na Ukrajine. Osobné skúsenosti s vojnami na Balkáne v roku 1999 ho priviedli k založeniu humanitárnej organizácie Človek v ohrození. Desať rokov bol v dvojúlohe novinára a predsedu Človeka v ohrození.

foto: MS SR

Po parlamentných voľbách v marci 2016 založil Andrej Bán občiansku iniciatívu Zabudnuté Slovensko a už viac ako rok organizuje debaty, hlavne v krajoch, kde mala silnú voličskú podporu ĽSNS. Pozýva do nich hostí, ktorí majú autentické skúsenosti s fašizmom a fašistami. Hovoria o slobode, demokracii, o totalitných režimoch na Slovensku.


Hlavné posolstvo, ktoré sa snaží ako moderátor dať ľuďom, je nebáť sa. Ak mal niekedy v diskusii strach, tak hlavne o svojich hostí. „Po roku si už nekladiem otázku, či to malo zmysel, tú mám zodpovedanú. Malo. Otázka je, ako dlho to ešte vydržím“, povedal o Zabudnutom Slovensku Andrej Bán.

foto: archív MS SR

Cena ministra spravodlivosti za mimoriadny prínos v oblasti ľudských práv sa udeľovala v poradí už siedmy raz. Medzi doteraz ocenenými sú napríklad prof. PhDr. Miroslav Kusý, CSc. alebo Dr. h. c. Anton Srholec, či naposledy RNDr. Branislav Mamojka Csc.

 


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *