Zdravie

Česi už očkujú aj podľa zdravotného stavu, nielen veku. Slováci zatiaľ aj podľa povolaní

Kým Slovensko očkuje aj taxikárov, revízorov, vodičov, predavačov, administratívnych pracovníkov aj ministerstiev, kohokoľvek kto pracuje v rezorte školstva bez ohľadu na vek a zdravie a iných, v Českej republike spustili po skupine 70+ aj očkovanie podľa zdravotného stavu. Nemocnice totiž kolabujú práve z dôvodu drvivého počtu najstarších a najviac chronicky chorých obyvateľov krajiny. Rovnako ako na Slovensku.

Dalito.sk sa snažilo z verejne dostupných dát nájsť krajinu EÚ, ktorá očkuje ako Slovensko, zatiaľ ju nenašlo. Podľa včera dostupných dát zverejnených MZ SR má Slovensko zaočkovaných najvyšší počet mladého a zdravého obyvateľstva. Táto skupina ľudí však nemocnice neparalizuje tak, ako obyvatelia nad 60 rokov, ktorí v nemocniciach na Covid-19 zomierajú aj najčastejšie a v prevažných počtoch.  

Zaočkovaní podľa veku na Slovensku do 2. marca 2021/zdroj: MZ SR

Napríklad Nórsko, ktoré patrí v boji s koronavírusom medzi najlepších nielen v Európe, jeho vláda tento týždeň oznámila, že Nóri by opäť mohli začať cestovať koncom mája. Jeden deň im síce tento týždeň narástol počet v nemocniciach o sedem pacientov a tak okamžite sprísnili opatrenia, ale máj vidia dobre. Dôvodom je to, že po úvodnej neistote pri vakcínach, v krajine už zaočkovali 90% najzraniteľnejších. V krajine totiž naďalej rozhoduje humánnosť, teda vek a zdravotný stav a tak nemocnice stíhajú. Nie ekonomická hodnota obyvateľa. Nóri uvažujú iba o tom, že navýšia počet vakcín o pár percent v najpostihnuteľnejších okresoch.  Krajina ohlásila aj prípad, keď sa im po prvom očkovaní nakazil celý Dom sociálnych služieb, nikto z klientov však nezomrel. Dodnes majú celkovo 632 obetí koronavírusu od vypuknutia pandémie vo februári 2020. Prvým zaočkovaným v Nórsku bol 65 ročný občan s množstvom závažných ochorení.


Vakcína chráni pred smrťou, nie vírusom  

Českí odborníci už týždne upozorňujú, že vakcína proti Covid-19 nechráni pred nakazením sa koronavírusom, ale pred smrťou na koronavírus. Preto v krajine pokračuje očkovanie podľa veku a zdravia, výnimku dostali učitelia, ale aj to za veľmi prísnych pravidiel podľa veku 55+ a účasti priamo na vyučovaní v škole. V Česku už môžu očkovať aj praktickí lekári, ktorí svojich pacientov poznajú najlepšie a tak na pokyn vlády už vytvárajú prednostné zoznamy očkovania najkritickejších pacientov.

Vláda ich po spustení očkovania skupiny 70+ poprosila, aby obvolali aj všetkých svojich pacientov nad 80+, ktorí už mali byť zaočkovaní, ale nie sú. Majú zistiť dôvod prečo, či to nebolo len z toho dôvodu, že sa nevedeli objednať. V prípade záujmu ich lekári majú doočkovať.


Maily podľa veku aj zdravia

Českí praktickí lekári najrizikovejším pacientom dnes už aj podľa zdravotného stavu zasielajú mail aj s takýmto textom: „Přináším informace ohledně očkování – již mám potvrzeno, že očkovat budeme. Sepisuji seznam „rizikových“ pacientů a přidala jsem Vás na něj. Takže předpokládám, že Vás od nás bude někdo v brzké době kontaktovat stran termínu vakcinace.

Informácie o očkovaní pre chronicky chorých pacientov zverejnilo české ministerstvo zdravotníctva TU.  Momentálne prebieha fáza 1A.


„Osoby s vybranými chronickými onemocněními budou očkováni ve fázi 1B. Očkování vážně nemocných osob už možné je, a to přes individuální přístup nikoli přes centrální rezervační systém, tedy prostřednictvím center specializované péče a praktických lékařů. Více informací je na webových stránkách Portálu pro pacienty a pacientské organizace zde. Centra specializované péče mohou už nyní očkovat své pacienty s chronickým onemocněním, pokud vyhodnotí, že míra rizika, kterou pro daného pacienta představuje případné prodělání nemoci covid-19, odpovídá míře rizika osob, které jsou v dané fázi očkovány (riziko u osob 80+, resp. 70+). Praktičtí lékaři budou moci očkovat své vážně nemocné pacienty, u nichž je riziko těžkého průběhu nemoci obdobné jako u osob starších 80 let, resp. 70 let,“ uviedla pre Dalito.sk Barbora Peterová, hovorkyňa a vedúca tlačového oddelenia MZ ČR.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) včera oznámil, že aj Slovensko sa od pondelku vráti k očkovaniu podľa veku, najrizikovejšiu skupinu aj podľa zdravotného stavu zatiaľ nespomenul. Ministerstvo školstva SR naďalej trvá na očkovaní všetkých, ktorí pracujú v školstve bez ohľadu na vek aj zdravotný stav a na akejkoľvek pozícii.

„Je niekoľko očkovacích stratégii, ako najlepšie zachrániť obyvateľov krajiny. Buď uprednostniť  aktívnych obyvateľov, alebo najzraniteľnejších obyvateľov alebo hľadisko vekové. Ak porovnáme stratégiu očkovania proti chrípke, spočiatku sa preferovalo očkovanie aktívneho obyvateľstva práve pre výpadok hospodárstva. V súčasnosti sa skôr uprednostňuje očkovanie  najzraniteľnejšie skupiny. Z môjho pohľadu je očkovanie proti chrípke najdôležitejšie práve  u najzraniteľnejších obyvateľov. Myslím si, že rovnaké pravidlo by malo byť použité aj pri tomto type očkovania. Najzraniteľnejšie sú skupiny vekovo najstaršie a súčasne ohrozené inými ochoreniami teda ZŤP. Za takéto pravidlo hovoria aj skúsenosti z Veľkej Británie, kde sa  tento typ stratégie osvedčil. Chcem podotknúť, že základ je zvoliť stratégiu a tej sa aj držať, nakoľko rýchle zmeny striedania stratégii vytvárajú chaos, čo samozrejme znásobuje neistotu obyvateľov,“ uviedol pre Dalito.sk prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.


Otázku sme zaslali aj na Ministerstvo zdravotníctva SR: Kedy Slovensko bude svojich obyvateľov očkovať nielen podľa veku a zamestnania, ale aj zdravotného stavu? Európska komisia zatiaľ vydala správu o Stratégii práv osôb so zdravotným postihnutím pre obdobie 2021–2030.

„Aktuálne pracujeme na aktualizácii vyhlášky, ktorá bude platná od pondelka. Budeme vašu redakciu ako aj verejnosť komplexne informovať. Ďakujeme za pochopenie,“ reagovala pre Dalito.sk hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *