Česká republika

Česi získajú vakcínu proti COVID-19 ľahšie, vyrábať sa má pri Prahe

Spoločnosť Gilead oznámila, že začala na ľuďoch testovať novú formu lieku Remdesivir. Upozornila na to spravodajská stanica ČT24. Tentoraz ide o podávanie lieku nie roztokom, ale inhalovaním, teda vdychovaním.  Vedci očakávajú, že nová forma liečby pomôže pacientom mimo nemocnice, teda s ľahším priebehom ochorenia.

Remdesivir, ktorý preukázateľne pomáha proti COVID-19, schválila Európska únia začiatkom júla pre pacientov s ťažkých priebehom ochorenia, ktorých stav si vyžaduje hospitalizáciu. Liek však nie je vhodný pre úplne všetkých pacientov.

Už testujú aj inhalovanie


Remdesivir, ktorý v Českej republike povolili a doviezli už 16. marca 2020, vyvinul tím americké firmy Gilead Sciences, ktorý vedie Čech Tomáš Cihlář. Novú inhalačnú formu lieku už testujú na 60 zdravých pacientoch, uvádza spravodajský portál ČT24 s tým, že vedci v tejto fáze neoverujú, či je látka účinná alebo nie, ale iba to, či je bezpečná a či ju ľudský organizmus toleruje. Ide teda o prvú fázu testovania, ktorá sa označuje aj Fáza 1a, upozorňuje ČT24.

Ak testom prejde, inhalačný roztok by sa mal podávať  najmä pacientom, ktorí nie sú tak chorí, aby si ich stav vyžadoval hospitalizáciu.  

Záujem o liek Remdesivir je vo svete obrovský. Česká republika sa už liekom zásobila, podľa ministerstva zdravotníctva ČR, dostatočne.


Dopyt po Remdesivire prudko stúpa, pretože aj výsledky štúdií sú veľmi sľubné. Ukázali, že pacienti po aplikácii lieku sa zotavujú oveľa rýchlejšie.

Aj vakcína proti COVID-19 s českou stopou

Začiatkom júna USA oznámili, že chcú nakúpiť takmer celú produkciu Remdesiviru Gileadu a že Europská komisia už s firmou rokuje o tom, aby sa liek dostal aj k európskym pacientom. Aj Nemecko a Veľká Británia ohlásili, že už majú dostatočné zásoby. 


Mimo USA získalo výrobnú licenciu na výrobu Remdesiviru deväť firiem. Gilead Sciences už ohlásila aj jeho cenu, päťdňová dávka bude stáť 2340 amerických dolárov.

Lidové noviny uviedli, že vláda Spojených štátov sa rozhodla výrazne investovať do výskumu vakcíny proti COVID-19. 1,4 miliardy eur poskytne firme Novavax, ktorá liek pripravuje. Vakcína by sa vraj mohla začať vyrábať už začiatkom roka 2021 a to v susednej Českej republike.

Vakcína neďaleko Prahy


Neďaleko Prahy totiž sídli firma, ktorá sa výrobe vakcín venuje od roku 1920 a Novavax ju kúpil koncom mája.

„Verím, že vďaka dobrým vzťahom bude ústretovosť časť vakcíny tu nechať. Tak sa o tom aspoň hovorilo,“ povedal pre Lidové noviny splnomocnenec českej vlády pre zdravotnícky výskum Roman Prymula, ktorého v krajine prezývajú aj Pán anticovid.

Zástupcovia firmy, ktorá má vakcínu vyrábať, sa už podľa dostupných informácii stretli so zástupcami českej vlády, aby im predstavili svoje plány výroby vakcíny, na ktorú čaká celý svet.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *