Česká akadémia vied ostro odsudzuje útoky na ukrajinské univerzity: „Je to neúctu Ruska k akýmkoľvek civilizačným hodnotám a hlboká nenávisť k slobode.”

Dalito.sk/ilustračné foto/pixabay.com
DALITO -

Akadémia vied Českej republiky sa pripája k vyhláseniu Českej rektorskej konferencie a Učenej spoločnosti odsudzujúcej útok ruských rakiet na dve univerzity v ukrajinskom Mykolaivu v piatok 15. júla. Správanie vojsk Ruskej federácie považuje prezidentka Akadémie vied ČR Eva Zažímalová za absolútne neprijateľné.

Útok na ukrajinské univerzity je ďalším činom, ktorý potvrdzuje neúctu Ruska k akýmkoľvek civilizačným hodnotám a hlbokú nenávisť k slobode, deklarujú rektorky a rektori vysokých škôl Českej republiky na Českej rektorskej konferencii. Barbarský útok na ukrajinské vzdelávacie inštitúcie odsudzuje aj Učená spoločnosť Českej republiky a k vyhláseniu sa pridáva aj Česká akadémia vied.

“Zabíjaním civilistov a ničením všetkej infraštruktúry na Ukrajine vystavujú ruskí vojaci najhoršie možné znamenie ruskému vedeniu a celej krajine. Ich správanie je pre civilizované krajiny absolútne neprijateľné,” zdôrazňuje Eva Zažímalová.

Akty agresie Ruskej federácie proti územnej celistvosti a politickej organizácii Ukrajiny odsúdila Česká akadémia vied od prvého dňa invázie ruských vojsk. Okrem iného, ponúka univerzitným študentom, postdoktorandom a vedcom z Ukrajiny stáže, pracovné miesta, ako aj ubytovanie a iné formy podpory. Zároveň ukončila alebo prerušila vedeckú činnosť so štátnymi inštitúciami Ruska a Bieloruska.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)