Česká republika

Česko si požičiava vakcíny aj od Slovenska, láme rekordy

Predseda vlády ČR Andrej Babiš prevzal dnes od ministra zahraničných vecí Maďarska Pétera Szijjárta 40 950 dávok vakcíny firiem BioNTech/Pfizer proti covid-19.

Urobil tak v Národnom očkovacom centre v O2 Universum v Prahe.

Jsem velice rád, že to takto dopadlo, že k nám pan ministr osobně vážil cestu. Toto je důkaz obrovského přátelství mezi našimi zeměmi. S Maďarskem to funguje perfektně, nikdy nás nenechali ve štychu. Maďarsko již dříve darovalo Česku 160 plicních ventilátorů a přenechalo dodávku 200 nemocničních lůžek,“ uviedol Andrej Babiš.


Dávky poskytnuté Maďarskom využije Česká republika na vakcináciu v Národnom očkovacom centre, kde každú hodinu zaočkujú 600 ľudí. Každý deň tak iba tu vakcínu obdrží takmer 6000 ľudí. Od polovice júna vďaka daru zdravotníci zvládnu zaočkovať viac ako 7000 dávok denne.

Česku už vakcíny zapožičalo aj Rakúsko. Ako dar ich susedia dostali od Izraela aj Srbska. Ďalšie vakcíny prisľúbilo aj Slovensko a Slovinsko. V Českej republike už očkujú viac ako 109 tisíc dávok denne. Cieľ majú 150 tisíc dávok denne. Česká republika, ktorá sa zameriava na očkovanie všetkých dávok a od 16 rokov začala očkovať dnes, zatiaľ zaočkovala 5 656 413 dávok proti Covid-19 . Iba za dnešok sa registrovalo 210 tisíc mladých a 36 tisíc z nich rovno dostalo termín. Mládež od 16 rokov na to nepotrebuje súhlas rodičov. Krajina už očkuje aj v zamestnaní. Tento mesiac Česko očakáva ďalšie tri milióny dávok.

(Ak vás tento článok zaujal, jeho autorovi alebo redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *