Český nádejný liek proti rakovine vstupuje do druhej fázy klinických testov

Dalito.sk/Oddelenia klinickej onkológie E, NOÚ/foto: NOÚ
DALITO -

Česká spoločnosť SOTIO Biotech oznámila, že uzavrela zmluvu o spolupráci na klinických štúdiách a dodávkach s farmaceutickým gigantom Merck & Co. pre prípravky SOT101 a KEYTRUDA. Oba by mali začať testovať v druhej fáze klinickej štúdie u pacientov s pokročilými rakovinovými nádormi. Informáciu zverejnila verejnoprávna spravodajská televízia ČT24.

„SOT101 v kombinaci s přípravkem KEYTRUDA prokázal slibnou klinickou účinnost v rámci mnoha indikací v naší probíhající fázi 1/1b klinické studie AURELIO-03,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti SOTIO Radek Špíšek pre ČT24.

300 pacientov 

Druhá fáza klinickej štúdie má za cieľ zistiť, ako sú prípravky účinné a bezpečné. Do štúdie zaradia 300 pacientov liečených s prípravkom SOT101 v kombinácii so štandardnou dávkou prípravku KEYTRUDA. Malo by ísť o pacientov z USA a vybraných európskych krajín v rámci šiestich rôznych diagnóz.

Biotechnologická spoločnosť SOTIO Biotech získala na začiatku decembra od skupiny PPF, ktorej súčasťou je, čiastku 7,1 miliardy českých korún na ďalší vývoj nových metód liečby nádorových ochorení, najmä prípravku SOT101.

Sľubné náznaky

Tento potenciálny liek na rakovinu funguje tak, že stimuluje imunitný systém, čím aktivuje biele krvinky, hlavne T-lymfocyty a NK bunky, aby zabíjali nádorové bunky. V imunoonkológii ide o nádejnú terapeutickú látku, ktorá sa naviac dobre kombinuje s už známymi onkologickými látkami.  Viac informácii nájdete na webe ČT24.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)