Česká republika

Cestovať nemôžeme, ale kochať sa krásou Lačnovských skál a vzácnych šafranov áno

Lačnov je neveľká obec v podhorí Vizovických vrchov na východnej Morave. Táto oblasť je výnimočná tým, že sa tu vyskytuje prísne chránený šafran bielokvetý. Je to rastlina, ktorá sa nachádza na katastroch iba ôsmich obcí v Českej republike.

Ako sa sem šafrany, ktoré tu nie sú pôvodným druhom, dostali, je predmetom rôznych úvah. Pravdepodobné je to, že sa šafran vysemenil zo sena, ktoré so sebou priviezli francúzski vojaci počas napoleonských ťažení.

Lačnov v Českej republike, vzácne šafrany/foto: archív Centrály cestovního ruchu Východní Moravy / Z. Urbanovský

Šafran bielokvetý v Lačnove kvitne hneď v niekoľkých lokalitách, tá neznámejšia leží neďaleko centra obce, pár desiatok metrov za areálom miestnej školy. Pre úspešnosť výpravy za zážitkom spojeným s kobercami fialovo kvitnúcich rastlín je dôležité načasovanie, rastliny kvitnú zhruba dva týždne.


Lačnov v Českej republike, vzácne šafrany/foto: archív Centrály cestovního ruchu Východní Moravy / Z. Urbanovský

Tento rok kvôli mimoriadnym opatreniam na obmedzenie epidémie koronavírusu nie je vstup na chránené územia povolený. Kochať s avšak môžete na stránkach www.lacnov.eu, kde sú každoročne uvádzané aktuálne informácie o tom, či šafrany už kvitnú.

Lačnov v Českej republike, vzácne šafrany/foto: archív Centrály cestovního ruchu Východní Moravy / Z. Urbanovský

V Lačnove sú však aj iné zaujímavé ciele. Keď už opäť budete môcť plánovať nezabudnuteľné výlety, poznačte si určite tiež výstup k zaujímavým Lačnovským skalám.

Lačnov-Lačnovské skály/foto: archív Centrály cestovního ruchu Východní Moravy / Z. Urbanovský

Vedie k nim žlto značený turistický chodník, na ktorý narazíte na severnom (hornom) konci Lačnova. Skaly sú roztrúsené v troch skupinách, z nich najväčšie sú Horné skaly. Sú zaujímavé množstvom dutín a členitosťou povrchu. Z centra Lačnova je to ku skalám necelých 6 kilometrov.

Lačnov/foto: archív Centrály cestovního ruchu Východní Moravy / Z. Urbanovský

Tí zdatnejší si pridajú ešte ďalšie dva kilometre, aby navštívili Vařekovy paseky. To je osada, ktorá bola na konci II. svetovej vojny vypálená nemeckým oddielom SS. V Lačnove stojí múzeum, ktoré túto smutnú udalosť pripomína.

Pri ceste zo Slovenska môžete ísť od Púchova alebo od Trenčína najprv do obce Horní Lideč, ktorá je známa česko-slovenským mechanickým betlehemom.

Horni Lideč a betlém/foto: archív Centrály cestovního ruchu Východní Moravy / Z. Urbanovský

V Hornej Lidči potom odbočíte do Lačnova. Až k Vařákovým pasekám môžete ísť tiež na horskom bicykli, vypálená osada leží na trase označenej Hornolidečskej magistrály.


Magistrála/foto: archív Centrály cestovního ruchu Východní Moravy / Z. Urbanovský

Koronavírus je aj šancou pochopiť, ako veľmi napriek dočasnej izolácii jeden od druhého závisíme. Máme šancu porozumieť, aké neviditeľné vzťahy fungujú v jednotlivých ľudských činnostiach.  Aj na Dalito dopadla ťarcha situácie. To však ešte neznamená, že nežijeme život v súvislostiach a nechápeme aj situáciu našich reklamných partnerov, ktorí Dalito dôverovali aj v časoch „hojnosti“. Aj týmto neplateným článkom im chceme prejaviť úctu a poďakovanie. Preto sme každému počas pandémie ponúkli jednu inzerciu zadarmo.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *