Stĺpčeky

Cez priechod bežte, ide vám o život!

Chystá sa zmena v pravidlách cestnej premávky. Chodci dostanú na priechode absolútnu prednosť. Konečne! Hoci neviem, či na to bude na našich cestách spoľahnutie.

Keď som začala Bratislavu brázdiť s kočíkom, myslela som si, že niečo také krehké ako bábätko, predsa znamená, že vodiči automaticky na priechode zastavia. Hneď som však pochopila, že na bratislavských vodičov takéto fóry neplatia. Prví ma vycvičili policajti, keď sa mi vzpriečilo koleso v električkovej koľajnici a na sekundu zaseklo moju plynulú chôdzu. Policajné auto, ktoré pred priechodom spomalilo, s týmto nerátalo. Boli v pohybe a len manévrom ma obišli tak, že mi neoškreli päty, ale „iba“ kabát, keď som v predklone bojovala s kolieskom.

Bábätko má už viac ako štyri roky a ja mu tvrdím, že cez cestu sa nebeží. Chcem, aby na ceste riešil všetko s rozvahou. No a potom denno-denne, keď vidíme dospelých bežať cez priechod, hráme takú hru. „Mami, cez cestu sa nebeží!“ Ja rýchlo zachraňujem situáciu a vymýšľam, kam tí chodci trielia. Najvtipnejší scenár vyhráva. Je to zábavná hra, tento maskovací manéver. Aj keď najradšej by som povedala pravdu: „Vieš, tu jazdia takí hlupáci, že tá pani s kočíkom radšej beží, aby jej ten šofér neodrel päty!“ Hryznem si však do jazyka.


Keď vytiahneme päty z Bratislavy, je to oveľa horšie. Napríklad minule v Martine. Autá zastali a chodci sa pustili do takého šprintu, až mi to bolo smiešne. Buď to trénujú na celomartinské preteky mieru,  alebo to má jednoduchý dôvod. Nie sú zvyknutí, že dostanú na priechode dostatok času, aby sa nedolámali. Niečo ako: „Bež, lebo ja, silnejší s pancierom, ti dám 10 sekúnd a potom schovaný, neschovaný, ideeem!“ To som nezažila nikde v civilizovanom svete. Tam má totiž ten najslabší článok na ceste prednosť. Zraniteľný chodec pred kopou plechu.

Teším sa, že sa chystáme zaradiť medzi civilizované krajiny aspoň zákonnou ochranou chodcov. To ostatné je už na všetkých, ktorí denne sedia za volantom s nohou na plyne „proklatě nízko“. Verím, že ako prvé pôjdu príkladom policajné autá.  A propos, myslel niekto na električky a ich nezmyselnú prednosť na priechodoch pre chodcov? Z úpravy asi vyňaté nebudú, no minimálne by sa mohli ich vodiči naučiť spomaľovať pred priechodom, lebo jeden nikdy nevie…

Môže vás zaujať: 

Za alkohol na poistku zabudniteKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *