Cez sviatky vás zachránia aj klinčeky, badián, rozmarín…

REDAKCIA/TASR -

Prehnali ste to cez Vianoce s jedlom? Toto si o tom myslia vedci. Hoci sú Vianoce najčarovnejším sviatkom v roku, pre mnohých sú nezabudnuteľné aj z iného dôvodu. Zdravotného. S vianočným jedlom to totiž preženú tak, že sviatky strávia skôr na pohotovosti, ako v kruhu rodiny. Vedci upozorňujú, že Vianoce doslova predstavujú vážne riziko pre naše zdravie. Majú na to aj výskumy. 

Jedným z najčastejších novoročných predsavzatí, ktoré si počas sviatočných chvíľ nielen Slováci dajú, je to, že v novom roku schudnú. Gastroenterológ Peter Minárik však pripomína, že na takéto záväzky by sme mali myslieť už počas Vianoc, pokiaľ ich myslíme vážne.

“Dôležitá je prevencia a neprejedanie sa ani cez Vianoce. Ale ak sa už nepodarilo dodržať zlaté pravidlo “všetko s mierou”, tak odporúčam urobiť v stravovacích návykoch zmeny,” priblížil.

Priama úmera

Pripomenul, že spravidla priberáme na váhe dlhodobo a pomaly. Ak je cieľom schudnúť čím skôr, mali by sme pamätať, že tu podľa odborníka platí priama úmera.

“Dá sa zjednodušene povedať, že tak, ako dlho sme priberali, tak dlho budeme minimálne chudnúť. A nepomôžu nám v tom ani drastické redukčné diéty s presne vymedzeným jedálnym lístkom, ktoré skôr uškodia,” varoval.

V niektorých prípadoch sa môžu takéto obmedzenia spájať aj so zdravotnými rizikami a hrozbami, akými sú stres, žlčové kamene, nerovnováha minerálnych látok či s nepríjemnými sprievodnými znakmi, ako napríklad acetónový zápach z úst, celková únava, zlá nálada či frustrácia.

Najviac úmrtí cez sviatky

Vedci zo Slovenskej akadémie vied upozorňujú, že počas vianočných a novoročných sviatkov sú ohrození najmä pacienti so srdcovocievnymi ochoreniami. Americká štúdia ukázala, že počet  srdcových príhod ako aj súvisiacich úmrtí narastá práve počas zimných sviatkov.  Štúdia vedcov na Novom Zélande, kde Vianoce pripadajú na leto, ukázala podobné závery.

„To znamená, že zvýšené zdravotné riziko počas našich typicky zimných sviatkov nesúvisí len s chladným počasím a respiračnými ochoreniami,” uviedla pre Dalito.sk Monika Hucáková, hovorkyňa Slovenskej akadémie vied. 

 „Dôležité je, čo jeme a v akých množstvách. Na našich štedrovečerných stoloch by určite nemali chýbať potraviny rastlinného pôvodu, ktoré sú zdrojom bioaktívnych látok dôležitých najmä v prevencii civilizačných ochorení. K takýmto patria najmä polyfenolové látky, ktorých blahodárne účinky skúmame aj na Ústave experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV,“ povedala Dr. Lucia Račková, ktorá sa výskumu venuje.

Vzácne bylinky 

Polyfenoly ochraňujú bunky rôznych tkanív pred oxidačným stresom, pôsobia protizápalovo a celkovo chránia pred nepriaznivým dôsledkami starnutia. Polyfenoly v strave tiež môžu imitovať blahodarné účinky pôstu. K najbohatším zdrojom patria tradičné vianočné koreniny klinčeky a badián a tiež bylinky ako oregano, rozmarín a tymián.

„Vysoký obsah polyfenolov, najmä z hľadiska bežnej porcie, nájdeme v tmavej čokoláde, v ovocí s tmavo sfarbenými bobuľkami, tradičných jabĺčkach, artičokoch a nápojoch ako káva, zelený a čierny čaj a červené víno,“ povedala Lucia Račková.

Prejedanie sa je naozaj nebezpečné a vôbec to nie je fráza.  Aj vedecké štúdie potvrdili, že už mierne dlhšie trvajúce zníženie energetického príjmu znižuje krvný tlak, upravuje  krvné lipidy, redukuje zápalové mediátory a predlžuje život. Podstatným je ale nielen počet kalórií, ale aj výživová hodnota potravín, ktoré konzumujeme. Strava by mala byť bohatá na zeleninu, ovocie, vlákninu, zastúpené má byť chudé mäso, ryby, orechy, strukoviny, sója, s obmedzením cukrov a tukov.

Pite a spite 

Gastroenterológ Peter Minárik ešte upozorňuje, že na zdravú stravu je tiež dobré napiť sa dostatku vody pred každým jedlom. Neodporúča vynechávať jedlá a už vôbec nie raňajky.

“Tí, čo pravidelne raňajkujú, sú spravidla štíhlejší. Malé denné medzi chody – účinne pomáhajú pri znižovaní nadváhy,” pripomenul.

Sacharidy by mali tvoriť 40 až 50 percent z denného energetického príjmu. Netreba však zabúdať ani na tuky v podobe kvalitných olejov, orechov, semiačok a strukovín.

Minárik tiež poukázal na to, že aj spánok pomáha správne regulovať metabolizmus.

“Ten, kto spí o jednu hodinu viac, spáli v priemere o šesť percent kalórií viac, okrem iného aj preto, že keď spíme, vtedy nejeme,” zdôraznil.

“Viac aktívneho pohybu každý deň je notoricky známa skutočnosť, napriek tomu však trestuhodne zanedbávaná. Každý pohyb sa počíta – je potrebné bojovať proti sedavému, ba niekedy až ležérnemu životnému štýlu,” dodal odborník.

Tak nech si tie novoročné oslavy užijete v zdraví!

Môže vás zaujať:

SMÍŠKOVÁ: „Na občasných rezňoch a klobáskach nevidím nič zlé.“