Chaos a nekoncepčnosť na pokračovanie. Dokedy?

Dalito.sk/Expertný tím hygienikov na úrade vlády/foto: ÚV SR

Koalícia sa na niečom dohodne, na druhý deň to neplatí. Nespočetnekrát. Niektorý minister niečo vymyslí, navrhne, odprezentuje bez toho, aby mal dohodnutú podporu kolegov a o pár dní je zákonite všetko inak.

Opatrenia sa menia tak rýchlo a nekoncepčne, že sa v tom už ťažko vyznať. Prijímajú sa v panike z kriticky sa zhoršujúcej situácie, podľa toho, komu čo napadne a kto si čo v koalícii vyhandluje (príkladom sú školy a prevádzky). Neexistuje manažovanie pandémie.

Odflákli ste prípravu na tretiu vlnu

Je to poníženie odborníkov, ktorých odborná kompetentnosť už pre vládu veľa neznamená, lídri strán sa stávajú najväčšími expertmi na pandémiu. Pri tomto všetkom nezabúdajme, čo pred časom povedal predseda parlamentu a Matovičov najbližší spojenec. Totiž, že „mňa nezaujíma, čo povie nejaký infektológ alebo odborník“. Tak to aj vyzerá.

Vláda si asi myslí, že všetci sedíme denne pri počítačoch alebo pred televízorom a nerobíme iné, len sledujeme, kedy sa čo zmení, aby sme o tom vedeli. Vláda si asi myslí, že seniori nerobia iné, len surfujú po internete (ak ho vôbec majú a ak to s počítačmi a internetom vedia) alebo sledujú správy, aby zistili, čo môžu a čo nie.

Vedeli sme, že delta variant má potenciál situáciu zhoršovať, no zopakovalo sa to, čo sa stalo pri druhej vlne: vláda čakala na zázrak a keď sa ten nestal, v panike prijíma rozhodnutia od buka do buka.  

Nie, tu nejde o to, aby sa opatrenia nemenili. Musia sa meniť, ale malo by to byť predvídateľne a podľa jasnej koncepcie. Nejde tu ani o nastolenie policajného štátu, ale o prísne a dôsledné vymáhanie dodržiavania opatrení. Bez toho môžeme mať akékoľvek opatrenia, ďaleko sa nedostaneme.

Namiesto koncepcie handlovanie o opatreniach

Aj najnovšie politicky vzájomne vyhandlované zmeny v opatreniach a kolotoč okolo Matovičových poukazov, z ktorých sa nakoniec stal keš, ešte viac odkrýva ten chaos a tú nekoncepčnosť. A kým sa Lengvarský prispôsobuje tomuto chaosu a amaterizmu (zaviesť povinné očkovanie je plne v jeho kompetencii, stačí podpísať vyhlášku), kým vláda o povinnom očkovaní a v prípade antivaxerov o úhrade liečby z ich vlastného vrecka len vajatá, budú zomierať ďalšie stovky ľudí, budeme mať preplnené nemocnice, pacientov predčasne prepúšťaných z nemocníc a predlžovanie utrpenia a fyzického i psychického diskomfortu tých, ktorým sa už dlhé mesiace odkladajú operácie a zákroky či dokončenie diagnostikovania.

Rozhodnutia sa prijímajú v panike a bez koncepcie. V ničom sa nepoučili. Lenže doplácame na to všetci. Najmä zodpovední a zaočkovaní pacienti. Dokedy? Až kým naštvete všetkých ľudí, teda aj tých, ktorí vám ešte včera aj napriek výhradám držali palce, aby sme to spoločne zvládli? To naozaj toto chcete?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu, alebo sa zapojte do vianočnej súťaže Dalito)