Chcú zvýšiť pôrodnosť a tým aj zvýšiť pracovný čas  

ilustračné foto: archív Dalto.sk
DALITO -

Netradičný prístup k problému s nízkou pôrodnosťou v krajine, sa vládne autority rozhodli riešiť viacerými opatreniami už v minulosti. Posledným krokom však šokovali zvyšok sveta. Ako nájsť v ich zámere logiku?

Objavujúc sa pravidelne v rebríčku krajín s najdlhšou pracovnou dobou, dokázala Južná Kórea v prepracovanosti predbehnúť dokonca už aj Japonsko. Najnovšie sa z doterajších 52 hodín seriózne diskutuje o tom, či by nebolo pre ekonomiku a budúcnosť krajiny lepšie nastaviť štandardný pracovný čas na dĺžku 69 hodín, vrátane nadčasov.

Samotný minister práce Lee Jung-sik je zásadne proti tomuto návrhu zmeny zákonníka práce, zatiaľ čo podľa zástupcov úradu prezidenta Kórejskej republiky, Yoona Suk Yeola, by mala táto zmena pozitívne ovplyvniť produktivitu v krajine a súčasne podporiť rozvoj rodín. Opoziční lídri a spolu odborármi namietajú, že nastavenie pracovného týždňa na maximálne množstvo 52 odpracovaných hodín bolo doposiaľ jedinou istotou, ktorú pracovníci v jednej z najdynamickejších ekonomík sveta mali k dispozícii. 

Finančné injekcie nestačili 

Popri fakte, že Kórejská republika dosahuje popredné priečky v prepracovanosti, o nič menej nezaostáva ani v zozname hospodársky najvyspelejších krajín. Aktuálne sa dokonca radí do prvej desiatky. Avšak daň za takýto ekonomický rozvoj je vysoká a historické minimum pôrodnosti v krajine je natoľko alarmujúce, že vládne autority v hlavnom meste Soule sa vlani rozhodli riešiť situáciu prostredníctvom finančných príspevkov na každé dieťa prihlásené na matrike od januára 2022.

Viac sa o téme dočítate v článku Južná Kórea prehodnocuje zavedenie dlhšieho pracovného týždňa v snahe o zvýšenie pôrodnosti [praxuj.sk]

Môže vás zaujať: