Stĺpčeky

Chráňte si rodičov, aj svokry!

Dnes mi tak stúpol tlak, že až. Telefonovala mi  vystresovaná svokra. Volal jej neznámy muž s tým, že jej jediný syn (môj manžel) mal autonehodu a leží vo zvolenskej nemocnici v hroznom zdravotnom stave, s opuchom mozgu, lebo nabúral do iného auta, do Švédky, ktorá mala v aute malého syna.

Vystrašená, o mesiac osemdesiatročná svokra zareagovala slovami, že ihneď nasadá na autobus a ide do Zvolena. To sa jej vehementne snažil mužský hlas na druhej strane telefónnej linky vyhovoriť, nech syna nekontaktuje, lebo je bez mobilu a ani by ju teraz nespoznal. Snažil sa od nej vylákať ďalšie osobné informácie.

Zaujímal sa o to, koľko má svokra rokov, či má aj iné deti, kedy býva doma a kedy chodí z domu von. Keď sa začal pýtať na financie, vyľakaná svokra položila telefón a okamžite ma kontaktovať.


Zdroj: FB Polícia SR

Bola vyplašená. Nepomáhalo ani moje uistenie, že jej syn je v poriadku, že k žiadnej nehode nedošlo, že je živý a zdravý. Bola nepokojná, uplakaná, vystrašená. Pomohlo až to, keď sme s manželom nasadli do auta a prišli za ňou do Banskej Bystrice. Až keď si „oblapkala“ syna, pomaličky sa upokojila.

Vysvetľovali sme jej to, čo už mnohokrát predtým. Aby sa nerozprávala s cudzími ľuďmi o osobných veciach, aby bola ostražitá, aby nikdy nehovorila o financiách cez telefón a aj to, aby nás ihneď kontaktovala a dané informácie si preverila ešte predtým, než niekomu dá peniaze do ruky alebo si ho vpustí do bytu.

Opätovne som si uvedomila, že aj keď nás to v mladosti naučili, s pribúdajúcimi šedinami na to akosi prirodzene zabúdame. Aj preto je potrebné seniorom pripomenúť starú známu vetu: „Dôveruj, ale preveruj!“ A to opakovane… Možno aj preto rezolúcia Valného zhromaždenia OSN 19. decembra 2011 ustanovila 15. jún svetovým dňom proti týraniu, zneužívaniu a zanedbávaniu seniorov.

Polícia SR neustále upozorňuje občanov, aby nedôverovali neznámym osobám a nepožičiavali im pre akékoľvek dôvody peniaze. Neotvárali cudzím ľuďom a za žiadnych okolností ich nepúšťali do obydlia, ani pod zámienkou smädu, či potreby navštíviť toaletu.

Zdroj: FB Polícia SR

Treba byť ostražitý. Počúvame to z každej strany, no napriek tomu neustále dochádza k zneužívaniu seniorov a to rôznymi formami. Páchatelia zneužívajú ich dobrosrdečnosť a pod rôznymi zámienkami ich pripravujú často aj o celoživotné úspory. V mladosti nás to síce naučili, no teraz na to mnohí zabúdajú.

Možno si teraz myslíte, že vy nikdy nenaletíte, vám sa to nikdy nemôže stať, ale aj vy raz zostarnete…


Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Podporujme, prosím, aj Husákove deti!


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *