Čierne na bielom, plytváme talentami viac a viac

Dalito.sk/foto:TSK
TASR -

V medzinárodnom rebríčku krajín podľa schopnosti zužitkovať talenty sa Slovensko umiestnilo na 40. priečke zo 119 hodnotených štátov. V roku 2016 bolo na 27. a vlani na 37. pozícii. Vyplýva to z každoročného prieskumu Globálny index konkurencieschopnosti talentov.

“Prednosťou Slovenska sú relatívne dobré výsledky v oblasti profesijných a technických zručností,” interpretuje výsledky v jednotlivých zložkách indexu personálna personálna spoločnosť. “Slabšou stránkou je schopnosť lákať a motivovať talenty, umožniť ich rast,” dodáva.

Slovensko by sa podľa agentúry malo zlepšiť aj v tolerancii voči menšinám a migrantom.

Prvé miesto v rebríčku konkurencieschopnsti talentov obhájili Švajčiari, za ktorými sa umiestnil Singapur. Tretie miesto patrí Spojeným štátom americkým.

Celkovo v prvej dvadsaťpäťke figuruje 16 európskych krajín. Zo susedných štátov Slovensko predbehlo Rakúsko (18.), Česko (25.) aj Poľsko (39.).

Slovensko sa však umiestnilo lepšie než viaceré krajiny s porovnateľnou veľkosťou či ekonomickou výkonnosťou – napríklad Maďarsko, Grécko alebo Chorvátsko.

V rebríčku sa okrem štátov hodnotia aj jednotlivé mestá. Medzi nimi je na prvom mieste Zürich, po ňom nasledujú škandinávske metropoly Štokholm, Oslo, Kodaň a Helsinki. Praha sa skončila 28. a Bratislava sa umiestnila na 45. priečke.