Cíťte sa v spálni príjemne. Počas spánku aj mimo neho

PR -

Viete, čo je základom každého dobrého dňa? Raňajky? Ranná rozcvička? A čo takto spánok? Veď bez dostatočného spánku by vám počas dňa chýbala energia, nech už by ste robili čokoľvek. A preto rozhodne netreba spánok podceňovať.

Dobrý matrac pre dobrý spánok

Pre dobrý spánok a celkovo príjemný pocit pred spaním a po prebudení je potrebné zabezpečiť niekoľko vecí. Keď sa povie spánok, v prvom rade vám určite napadne vaša posteľ. A zatiaľ čo jej veľkosť, výška, či kvalita prevedenia určite majú svoj vplyv, na spánok vplýva hlavne matrac.

Aké faktory sú pri kúpe matraca dôležité? Väčšinu ľudí zaujíma hlavne veľkosť, ale to, či si budete vyberať z matracov 90×200, alebo iných záleží od toho, akú veľkú máte posteľ a nie od toho, čo potrebujete pre čo najkvalitnejší spánok.

Keď sa zameriame na kvalitu spánku, dôležité je nájsť matrac, ktorý bude vhodný pre vašu váhu, najčastejšiu spánkovú polohu, či preferenciu ohľadom tvrdosti. Zvážiť je dobré aj to, či netrpíte, alebo ste v minulosti netrpeli bolesťami chrbta, ktoré vám spôsoboval váš starý matrac. Vtedy je dobré vybrať si špeciálny ortopedický matrac. Podobne sú špeciálne matrace aj pre ľudí, ktorí počas spánku trpia nadmerným potením a to aj v zime.

Zdravé prostredie je v spálni extra dôležité

Pre zdravý spánok však nestačí len „zdravý“ matrac, ale aj zdravé prostredie v spálni. Ak bývate v rodinnom dome, dbajte aj na kvalitnú hydroizoláciu strechy. Nechcete predsa, aby vám do spálne zatekalo.

Mokré „mapy“ na strope sú vtedy najmenší problém. Horšia je tvorba plesní, ktoré rozhodne k zdravému prostrediu neprispievajú. Môžu byť dokonca pôvodcom alergií a mať ich v spálni je o to horšie.

Čas strávený v spálni vám spríjemní aj praktický nočný stolík

K zariadeniu spálne, ktoré síce priamo nevplýva na kvalitu spánku, ale rozhodne dokáže spríjemniť váš čas strávený v spálni (mimo spánku), patria nočné stolíky. Mať takýto malý odkladací priestor priamo pri posteli má množstvo využití. Môžete mať na ňom nočnú lampu, budík (alebo teda smartfón ak vás budí ten), či priestor pre odloženie knihy, ktorú čítavate pred spaním.

Podľa toho, čo všetko chcete mať na nočnom stolíku, si môžete vybrať úplne jednoduchý, ktorý sa bude skladať zo stolových nôh, vrchnej dosky, prípadne jednej zásuvky alebo nočný stolík s väčším úložným priestorom. Myslieť treba aj na jeho výšku, ktorá by nemala byť príliš odlišná od výšky postele.

ilustračné foto: Autor: Antoha713 / Shutterstock.com