Zdravie

CNNPN: 3 švédske pravdy o koronavíruse, ktoré nikto nechce počuť

Dnes je zatiaľ bezpečnou krajinou pre celý svet. Švédsko, ktoré počas prvej vlny koronavírusu išlo vlastnou cestou a svet ho kritizoval. Aj slovenský premiér Igor Matovič (OĽaNO) opakuje, že švédski politici a epidemiológovia si robia „na obyvateľoch žúrky“. Aj voči podobným vyjadreniam sa už švédska vláda neraz ohradila. V boji s koronavírusom si totiž toto kráľovstvo zvolilo iný princíp, princíp „premorenia“ obyvateľov.

Kto má naozaj pravdu ukáže až budúcnosť. Faktom zatiaľ je, že aj Švédi, rovnako ako Česi, medzi obete covid-19 počítajú tých, ktorí zomreli s koronavírusom, teda nie iba „na“ koronavírus, ako to od začiatku počíta Slovensko a pre nízke číslo sa označuje za „víťaza prvej vlnky koronavírus“.

To, že dnes je Švédsko bezpečná krajina pre svet, si začali všímať politici, ale aj média po celom svete. Partnerská spravodajská stanica CNN, CNN Prima News upozornila na tri švédske pravdy o koronavíruse, ktoré doteraz podľa tohto média nikto nechcel počuť.


Dáta a fakty

Fakty si redakcia Dalito.sk overila podľa oficiálnych dát Worldometer. Faktom, podľa verejne dostupných vyjadrení je aj to, že kým covid-19 prekvapil svet, švédski politici, odborníci a armáda sa na príchod akéhokoľvek neznámeho vírusu pripravovali už osem rokov dopredu , a spoločne s armádou vypracovali pandemický plán, ktorý po prvý raz spustili práve tohto roku na jar.

Kým koronavírus naberá aj v Európe opäť na sile, doteraz podľa oficiálnych svetových dát vo Švédsku (viac ako 10 113 000 obyvateľov) urobili 1 393 161 testov (Slovensko 408 805), v krajine s covid-19 zomrelo 5865 ľudí (Slovensko 39) a momentálne podľa CNNPN majú takmer nulové prírastky. Vírusom zatiaľ prešlo 88 tisíc pozitívnych, na Slovensku 6,5 tisíc. Počet testov na milión obyvateľov urobilo Švédsko 137 757, Slovensko 74 870.

Švédi zatiaľ za chybu označujú to, že vzhľadom na vysoký počet úmrtí v domovoch sociálnych služieb, neprijali tam počas prvej vlny prísnejšie obmedzujúce opatrenia.

CNNPN: Švédsky epidemiológ aj nemecký minister zdravotníctva

CNNPN v článku upozorňuje aj na najnovšie vyjadrenia nemeckého ministra zdravotníctva či fakt, že Švédsko, ktoré na jar k tvrdým karanténnym opatreniam pristúpilo veľmi rezervovane, má dnes iba 14 ťažko chorých s covid-19 a žiadne nové obete.


LINK: Všetky švédske argumenty podľa odborníkov z celého článku uverejneného na CNNPN

(Pozn. redakcie: Dalito.sk závažnosť covid-19 nijakým spôsobom nespochybňuje. Drží sa len overených faktov a oficiálnych vyjadrení)

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *