Stĺpčeky

Čo je vás do mojej maternice, poslanci NR SR ?

Počet potratov  v roku 2019 na Slovensku klesol. Kým v roku 2017 prišlo u nás o dieťa dobrovoľne alebo nedobrovoľne 15 929 žien, v  roku 2018 o 655 menej, čo znamená pokles o štyri percentá.

Okrem celkového nižšieho počtu potratov evidujeme pokles spontánnych potratov, ku ktorým dochádza najčastejšie počas prvého trimestra. V roku 2018 ich zdravotníci zaznamenali 4888, čo je o desatinu menej oproti roku 2017. Zo všetkých potratov však stále tvorili druhú najväčšiu časť, takmer tretinu.

Najčastejšie k potratu dochádzalo v ôsmom a siedmom týždni, čo spolu tvorí takmer 30 percent. Za posledných desať rokov sa počet interrupcií znížil o 4 845, v porovnaní s rokom 1997 dokonca 3,5-násobne. (1)


Toľko štatistiky.

Posledné dni počúvam tri témy, okolo ktorých sa točí naša politická scéna. Pandémia Covid-19, diskusie o tom, či zatvoriť alebo nechať otvorené predajne v nedeľu aj po skončení pandémie koronavírusu a tá tretia téma mi, takpovediac, dvíha tlak (a to je len veľmi mierne napísané) – pripravovaný poslanecký návrh týkajúci sa zákazu interrupcií.

Za jeho realizáciou stoja najmä traja konzervatívni poslanci  – dáma a dvaja páni. Poslanecký návrh som ešte nečítala (nebol ešte zverejnený), ale čo som sa už napočúvala rečí a  vyjadrení na túto tému – fakt dosť. Tieto pokusy o zakázanie interrupcií sú ako bumerang. Vyhodíte ho oknom, vráti sa dverami, vyhodíte ho dverami, vráti sa oknom.

No a argument je jeden a ten istý, treba chrániť život. A pre tento argument títo traja poslanci (možno aj iní) ohluchli, oslepli. Ich ústa chrlia slová a frázy, ktoré sa menia na jedovaté.

Extrém

Dokonca zachádzajú aj do extrémov. Jeden z poslancov sa neokúňal a v rozprave v rámci pléna NR SR drzo nazval svoju parlamentnú kolegyňu – nastávajúcu mamičku, vraj je pre neho čosi ako „vizuálna pomôcka“.


Ten druhý z trojice vraj zase vyhlásil, že ejakulácia mimo pošvy je traumatizujúca. Pokiaľ ide o pani poslankyňu, tá sa „blysla“  okrem iného aj dávnejším výrokom, že dokáže vyžiť zo životného minima. Pritom práve táto pani poslankyňa pôsobila v európskom parlamente od roku 2003 až do roku 2019, za naozaj dosť „tučné“ peniaze.

 Trochu sme si pospomínali, a teraz už vážne.

Pani poslankyňa, pán poslanci, čo ste urobili pre to, aby sa ženy , ktoré stoja pred rozhodnutím, či si nechať dieťa alebo nie, rozhodli pre tú prvú alternatívu? Čo ste urobili pre to, aby sa slobodné mamičky nemuseli prosiť o niekedy fakt mizerné výživné? Aby sa súdy, ktoré o tom rozhodujú, zbytočne nevliekli a častokrát sa skončili bez reálnej pomoci?

Koľko domovov, alebo solídnych a slušných ubytovní ste pomohli vybudovať pre takéto slobodné mamičky, alebo mamičky, ktoré ostali samy s deťmi  ? Alebo ste si niektoré z nich, nebodaj, vzali k vám domov a pomohli im materiálne aj finančne? Založili ste nadáciu alebo inú formu organizácie, ktorá sa postará o to, aby si aj deti z detských domovov mohli nájsť slušnú a milujúcu rodinu?

Pani poslankyňa a páni poslanci, poberáte nadštandardné platy, na ktoré sa vám, okrem iného, skladám aj ja. Tak vás slušne žiadam, aby ste prestali naháňať čarodejnice a radšej sa snažili vytvoriť také podmienky, aby ženy a poprípade aj ich partneri nemuseli riešiť dilemu, či sa vzdať dieťaťa alebo nie.

Pošleme za vami aj matky s deťmi

Pani poslankyňa, páni poslanci, nemysíte si, že Slovensko v súčasnosti má a musí riešiť iné problémy, a nie vaše nezmyselné poslanecké návrhy? Ak ekonomika naozaj „kľakne“ na kolená, a my nebudeme mať za čo ísť do obchodu nakúpiť aspoň  základné potraviny, zazvoníme u vás? A pošleme aj iné slobodné mamičky aj s ich deťmi, dobre?


Aj ja chcem a budem vždy chrániť život, bez výnimky. Aj ja som proti interrupciám. Na Slovensku sú však aj ženy, ktoré majú iný názor. Mám ich za to ukameňovať? Nie, ja ich rešpektujem. A vy by ste mali tiež.

„civil servants“ – služobníci štátu

A ozaj, čo je vás, pani poslankyňa a páni poslanci do mojej maternice? Starám sa ja o vaše reprodukčné orgány? Starajte sa o blaho Slovenskej republiky a o ich občanov! Lebo vy sa síce nazývate božími služobníkmi, ale v parlamente sedíte vďaka vašim voličom ako tzv. „civil servants“ – teda ako služobníci tohto štátu – jeho národa.

Tak sa tak začnite chovať!

Som matka, babka. Som veriaca – kresťanka, katolíčka. A viem, že Boh je láska. A viem, že Boh nás všetkých bude súdiť, aj vás. Vy však nesúďte, nezakazujte, neprikazujte!

Zdroje: (1) Národné centrum zdravotníckych informácií, rok 2019.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *