Čo mať so sebou na turistike okrem kvalitnej obuvi a oblečenia?

Dalito.sk/ilustračné foto: everst / Shutterstock.com
PR -

Vysoké Tatry sú síce najmenšie veľhory sveta, ale to, čo možno v porovnaní so zahraničnými veľhorami strácajú na výške, hravo dobiehajú svojou krásou. Ich krása neomrzí aj keby ste si prešli všetky turistické chodníčky, ktoré Tatry ponúkajú.

Ak však predsa len chcete skúsiť niečo nové a pre vás dobrodružnejšie, môžete sa vydať na vysokohorskú turistiku do zahraničia.

Znalosť cudzieho jazyka vám otvorí nové chodníčky. Aj tie turistické

Prvou voľbou budú v takomto prípade zrejme Alpy. Nech bude vaša destinácia kdekoľvek v zahraničí (respektíve mimo Slovenska a Čiech) až na pár výnimiek si len so slovenčinou nevystačíte. Ak cítite, že máte nezanedbateľné medzery v cudzích jazykoch, môžu vám prísť vhod efektívne kurzy angličtiny.

Áno, príklad pre destináciu sme uvádzali Alpy a žiadna z krajín, na ktorých sa rozprestierajú, nemá ako úradný jazyk angličtinu. Avšak aj keby idete do tých Álp, s angličtinou pochodíte určite lepšie ako so slovenčinou. Teda možno až na francúzsku časť Álp.

Dobrý nôž využijete všade

Do povinnej výbavy nielen pri turistike v zahraničí, ale na akejkoľvek túre aj u nás doma, sa vám hodí spoľahlivý nôž. Napríklad taký aké patria do kategórie survival nožov. Hlavne ak to bude túra viacdňová a na málo frekventovaných trasách.

Nože z tejto kategórie outdoorových nožov sú síce robustnejšie a ťažšie ako typické outdoorové, či nebodaj EDC nože, ale tak ako sa vyznačujú robustnosťou, známe sú aj spoľahlivosť a odolnosťou. Môžete si tak byť istý, že aj v tých najnáročnejších podmienkach vám pomôžu prekonať akúkoľvek prekážku.

Beriete kvalitný fotoaparát alebo vám stačia mobilovky?

Z každej poriadnej turistiky doma alebo v zahraničí si určite donesiete (okrem svalovice) aj hory zážitkov a krásnych spomienok. Aby spomienky časom nevybledli, je dobré ich zaznamenávať v podobe fotografií, či videí.

Ak však zvyknete na turistiku chodiť len s nutným minimom vecí, zrejme nebudete mať v pláne so sebou brať veľkú zrkadlovku. Možno mirrorless fotoaparát. V takom prípade je to síce škoda, lebo by ste mohli nafotiť naozaj úchvatné zábery, ale najlepšie mobilné telefóny dokážu aspoň z malej časti absenciu kvalitnejšieho fotoaparátu nahradiť. A ak vám ide čisto len o uchovávanie spomienok, bude vám to zrejme stačiť.