Poradňa

Čo nesmie chýbať v dokonalej domácej pracovni

Ako na dokonalú domácu pracovňu? S týmto nábytkom to hravo docielite. Viete, ako efektívne zariadiť kanceláriu v pohodlí domova a čo v nej nesmie za žiadnu cenu chýbať? Držte sa týchto rád a nič vás pri práci nebude obmedzovať.

Kým niektorí pracujú z domu každodenne, iní hľadajú priestor v domácom prostredí na vykonávanie bežnej agendy aj po skončení pracovnej doby. Či už potrebujú dobehnúť zameškané, alebo len odpovedať na pravidelnú komunikáciu, je nevyhnutné vedieť, ako zariadiť domácu pracovňu tak, aby sa v nej dalo pracovať efektívne a bez akýchkoľvek rušivých vplyvov a obmedzení.

Kľúčová je dispozícia

Každá domáca pracovňa by mala byť dostatočne priestranná. Zvážte teda výber miestnosti, ku ktorej nebudete mať obmedzený prístup. Vhodne zvolená dispozícia spoločne s výberom kvalitného nábytku vám umožní plnohodnotne sa venovať práci.

Pokiaľ máte v pláne prijímať svojich potenciálnych klientov, je nevyhnutné oddeliť túto miestnosť od zvyšku interiéru. Určite nechcete, aby sa vaše súkromné záležitosti stali predmetom diskusií.

Dôraz treba klásť aj na osvetlenie. Každá domáca pracovňa by mala disponovať výrazným centrálnym osvetlením. Spoliehať sa na svetlo monitora nie je najvhodnejšie riešenie nielen pre zrak ale aj celkovú sústredenosť. Určite by ste si mali zaobstarať aj stolnú lampu s bielym svetlom a pri výbere osvetlenia nezabudnite siahnuť po energeticky úspornejších zdrojoch.

Zle situovaný nábytok zhoršuje podmienky

Aj pri písacom stole je nevyhnutné myslieť na jeho umiestnenie. Pri postavení stola by malo byť smerodajné najmä dispozičné riešenie okien a dverí v danej miestnosti. Ak vám to priestor umožňuje, na stôl by malo dopadať prirodzené denné svetlo.

Písacie stoly by nemali byť nikdy umiestnené tak, aby ste sedeli chrbtom k dverám. Výrazne by vás to pri práci obmedzovalo. Naopak, z miesta sedenia by ste mali vždy vidieť na vstupné dvere. Budete ich mať pod kontrolou a nebudete sa musieť neustále otáčať a pozerať, kto cez ne vstúpi.

Ak pri svojej práci narábate so značným množstvom dokumentov a je nevyhnutné väčšinu z nich mať aj naďalej k dispozícii, zaobstarajte si zásuvky. Uľahčite si manipuláciu s nimi tým, že siahnete po mobilných prevedeniach. Takéto riešenie oceníte napríklad aj pri dlhodobej archivácii dokladov.

Základom je prázdny a usporiadaný stôl

Na pracovnom stole by ste nemali mať veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujete a dennodenne ich ani nevyužívate. Tie nielenže produktivitu výrazne znížia, ale vo väčšine prípadov sú až natoľko rušivými vplyvmi, že sa neraz pri nich zabudnete.

Pracovný stôl je potrebné udržiavať v poriadku a vhodne zvoliť jeho umiestnenie. Ak siahnete po písacom stole s dostatkom úložného priestoru, o svoje písacie potreby neprídete. Nebudú sa však viac povaľovať na rôznych plochách stola. Riešením je ich systematické usporiadanie do príslušných priečinkov spoločne s rôznymi šanónmi či nevyhnutnými dokumentmi.

Možno sa neradíte medzi obľúbencov minimalizmu, no organizácia priestoru na pracovnej ploche bude výrazne vplývať aj na celkovú aktivitu. Dizajn stola v takomto prevedení spoločne s kombináciou masívneho dreva bude výraznou dominantou nejedného pracovného priestoru.

Pri kancelárskej stoličke vsaďte na kvalitu

Čím väčšiu časť v práci trávite najmä sedením za počítačom, tým pohodlnejšia by mala byť kancelárska stolička. Pri jej výbere treba brať na zreteľ hneď niekoľko atribútov. Určite by mala mať nastaviteľnú výšku. Tú si podľa preferencií prispôsobíte tak, aby vám umožňovala vzpriamené sedenie.

Taktiež by mala byť mobilná, aby vás pohybovo neobmedzovala. Správne sedenie a celkové držanie tela docielite tým, ak si vyberiete kvalitnú ergonomickú stoličku. Predídete tak bolestiam chrbta a iným zdravotným problémom, ktoré sa často vyskytujú najmä u ľudí so sedavým zamestnaním.

Pri zariaďovaní domácej pracovne je potrebné zamedziť akýmkoľvek rušivým vplyvom. Kancelária v domácom prostredí nemusí vyzerať stroho, pokiaľ to s dekoráciami nebudete preháňať. Môžete si ju zútulniť, a pritom vás to nebude pri vykonávaní práce nijako obmedzovať.

V dobre komponovanom priestore sa totiž budete cítiť nielen pohodlne, ale aj práca sa vám bude vykonávať jednoducho. Súčasťou každej dokonalej pracovne by mali byť kvalitné kancelárske stoličky a priestranné písacie stoly. Pri výbere kancelárskeho nábytku sa môžete inšpirovať aj na Pohodo.sk.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *