Čo robí tento gombík? Autobiografia speváka skupiny Iron Maiden

zdroj: Ikar

Cez televíznu obrazovku s  uhlopriečkou sedem alebo osem palcov, ktorá bola čiernobiela a zrnitá, sa predo mnou otváral celý šíry svet. Bola elektrónková, takže trvalo niekoľko minút, kým sa rozohriala, a, naopak, po vypnutí sa obraz zmrštil do jedného bodu, ktorý ešte pomaly dohasínal, čo bolo samo osebe zaujímavé divadlo.

Nadaný, sčítaný a rozhľadený hudobník, ktorého milujú všetci fanúšikovia heavy metalu. A to nemusíte počúvať tento žáner, ani nemusíte poznať Iron Maiden. No Bruce Dickinson je chlapík, ktorý má čo povedať a dokáže inšpirovať. IM tvrdo dreli, boli jasni, zmysluplní a komplexní. A to aj vďaka tomuto chlapíkovi, ktorý vydal teraz výbornú autobiografiu Čo robí tento gombík.

Bruce Dickinson je frontman skupiny Iron Maiden, ktorá predala viac ako 90 miliónov albumov a odohrala viac ako 2 000 koncertov po celom svete. To z nich robí jeden z najúspešnejších rockových počinov všetkých čias.

Bruce je skutočnou ikonou rocku a tiež jedným z najznámejších a najuznávanejších spevákov a skladateľov na svete. Okrem toho je aj kapitánom leteckej spoločnosti, motivačným rečníkom, pivovarníkom, spisovateľom, rozhlasovým moderátorom a filmovým scenáristom. Dokonca sa súťažne venoval i šermu.

Vo svojej autobiografii rozpráva o svojom angažmáne v rôznych kapelách, predtým než sa pridal k Iron Maiden, ktorí ho preslávili. Iron Maiden vydali šestnásť štúdiových albumov, predali vyše 100 miliónov albumov a boli štyrikrát nominovaní na cenu Grammy.
Bruce odhaľuje úprimne, odvážne, inteligentne a vtipne niekoľko fascinujúcich príbehov zo svojho života: tridsať rokov s Iron Maiden, sólovú kariéru, detstvo v excentrickom britskom školskom systéme, skúsenosti s prvými kapelami, ale aj nedávny boj s rakovinou.

Nečakajte v tejto knihe nejaké extra škandály, šoubiz, pozlátko. Je to skôr cesta skvelého umelca, čo ho utváralo a ovplyvňovalo. O mužovi, ktorý si ide za svojím a má mnoho koníčkov: šerm, lietanie, film, samozrejme hudbu. Ako napísal sám Bruce, „keď som začal písať, rozhodol som sa pre jednu vec. Nijaké pôrody, svadby ani rozvody, či už moje, alebo kohokoľvek iného. Čokoľvek navyše by bolo zbytočné. A prebytok čohokoľvek, ako poznamenal Winston Churchill, nakoniec len rozvíri hladinu.“

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)