Stĺpčeky

Čo sa to s nami stalo? Ako sme to mohli dopustiť?

Bol to síce iba jeden rok, ale cítim sa, akoby ich bolo desať, povedal bývalý premiér SR Igor Matovič (OĽaNO), ktorý za jediný rok ovplyvnil životy mnohých do konca života. Možno som jediná, ale po roku jeho vlády zla (koalíciu som volila) mám pocit, že vďaka nej, nie covidu,  som prežila najhoršie zlo v mojom živote. Zlobou a nedôstojnosťou som ohlodaná až na kosť a nikdy už nič nebude tak ako predtým. Nie pre covid, s ktorým som sa už naučila žiť, ale preto, že som za rok Matoviča prišla o všetky ideály, v ktoré som ešte verila.

Životy aj mojich blízkych poznačil najmä Matovič a nie covid. Matovič, ktorý šíril rok zlo po krajine s takou intenzitou, že ľudí prinútil vydolovať z nich to najprimitívnejšie a najhoršie, čo v nich bolo. V živote som nezažila toľko zla a pomstychtivosti, ako za rok zla Matoviča.

Zlo plodí iba zlo. Matovič bude pre mňa doživotné zlo, ktoré ublížilo obrovskému množstvu ľudí. Vraj chránil ich životy a zdravie. Pritom ich iba egocentricky devastoval viac, ako ktokoľvek pred ním. Čo nezvládla príroda, v mnohých rodinách dokonal Matovič. Vďaka jeho zlobe a diletantizmu. Vraj ďakuje Bohu, ďakuje Pavlínke, ďakuje Rebeke, ďakuje Klárke, ďakuje mame. Ďakuje všetkým a prosí o odpustenie všetkých chýb, ktoré za ten rok spravil. Za to, čo však spôsobil na životoch za rok, by som sa za neho doživotne hanbila ako matka, manželka aj dieťa. A neviem si ani predstaviť, že sa z toho zla dokáže ešte vyspovedať aj pred Bohom.


Matovič povedal, nebojte sa, dobre bude. Ja sa bojím len jeho. Pre mňa osobne je horší ako covid. S vírusom sa človek môže naučiť žiť, dokonca aj dôstojne, ale pri Matovičovi nádej už nevidím. Nikdy mu to neprepáčim, nikdy. Zlo nemá podobu ani farbu. Zlo je stále len zlo. Zlo sa môže ospravedlňovať koľko chce, stále ostane zlom.

Zažila som už veľa slovenských vlád. Väčšina si dláždila cestu do pekla. Ale to čo predviedla vláda zla Matoviča, s tým už predsa musia mať problém aj pekle. Žiadny premiér Slovenska nám tak doma nenadával ako Matovič, žiadny na nás neukazoval prstom ako Matovič, žiadny nás tak neohrozil na živote ako Matovič. Žiadny nás toľkokrát za týždeň neurazil ako Matovič, žiadny na nás tak pravidelne a tak dlho nepľul ako Matovič. Žiadny premiér nás tak neprenasledoval ako Matovič a žiadny premiér nás tak z krajiny nevyháňal ako Matovič.

Nikdy v živote mu neodpustím to zlo, ktoré šíril rok po celej krajine a evidentne ešte bude. Nikdy v živote mu neodpustím tú primitívnosť a nevzdelanosť, ktorú na nás celý ten čas vylieval z každého kúta kde sa pohol a prehovoril. Nikdy v živote mu neprepáčim, ako mu posledný mesiac bolo úplne jedno, aké obrovské množstvo umieralo v nemocniciach a dodnes umiera najmä seniorov, pre ktorých nenechal ani vakcíny. Nikdy mu neodpustím, ako si rok nespomenul na občanov ZŤP ani to, ako nepripustil, že v krajine žijú aj čestní ľudia. Ako pre zlobu a chorobnú túžbu „byť prvý“ umierali a umierajú ľudia pre jeho testovanie, amaterizmus, diletantstvo a absolútnu neschopnosť viesť krajinu. A nikdy v živote mu neodpustím, ako pre osobné ambície, pomstychtivosť a zlobu neváhal obetovať najzraniteľnejších, na ktorých vláda kašle dodnes.


Matovič vydoloval z ľudí tie najprimitívnejšie pudy zlosti a nenávisti, aké sa nepodarili ani Mečiarovi a Ficovi. Rozvrátil celé rodiny, priateľstvá, podpísal sa pod psychiku detí aj dospelých. Ľuďom dodnes ukazuje ako sa udáva a odmeňuje podľa overených praktík z minulosti.

A dnes sa úplne bezcharakterne posadí do kresla akože novej vlády a tvári sa, že bude ministrom financií? A nezabudne sa pri fotení teatrálne ešte chytiť za srdce? Čo bude nasledovať ďalej? Šikana a policajný štát  v priamom prenose, kde bude prenasledovať obyvateľov, lebo s kamarátom ministrom vnútra zriadi register všetkých bankových účtov v krajine aj s prehľadom, kto koľko má odložené v banke?

Matovič je pre mňa nebezpečné zlo, ktoré ešte neskončilo. Bohužiaľ bude silné, pretože krajinu obral o poslednú energiu mu vzdorovať. Zobudil v nej fanatizmus a pripravil ju o poslednú dôstojnosť aj za hranicami. Ako to bolo v závere filmu Sviňa? „Čo sa to s nami stalo? Ako sme to mohli dopustiť?“


Ako sme mohli dopustiť, že Matovič mohol osobné pomýlené akože hodnoty prinesené z domu vyliať rovno na naše hlavy? Ako je možné, že sme tak ľahko dopustili, aby nás rozoštval a podnietil k takej obrovskej neznášanlivosti, udavačstvu a policajnej šikane? Čo sa to s nimi stalo? Čo sa to s nami stalo? Ako sme to mohli dopustiť? Z tohto sa dá naozaj vyspovedať? Z toho sa môže vláda aj Matovič naozaj vyspovedať? Toto nám naozaj stačí?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *