Správy

Čo si o návrate domov po brexite myslia Slováci v Británii

Viacerých Slovákov, ktorí pracujú a žijú v Spojenom kráľovstve, láka naspäť na Slovensko najmä rodina a priatelia. Zhodli sa na tom počas podujatia Work in Slovakia – Good Idea! v Londýne. Naopak, študentov návrat domov v krátkom období veľmi neláka.

Andrea, ktorá žije v Londýne 18 rokov, poznamenala, že do rodnej krajiny by sa chcela vrátiť. Pracovná ponuka zo Slovenska, ktorá by ju oslovila, by podľa jej slov musela byť aj dobre finančne ohodnotená. „Rozmýšľam nad tým, že by som sa vrátila – najmä teraz, keď sa situácia mení, mi to už preblesklo hlavou. Myslím si, že mám dvere otvorené,“ povedala.

Slovenka Martina, ktorá pracuje v oblasti bankovníctva, by sa z Británie vrátila rada naspäť na Slovensko. Ako uviedla, dôvodom je najmä rodina. „Mimo Slovenska žijem viac ako desať rokov. Rok som bola na Slovensku, ale nenašla som si prácu, tak som sa sem vrátila,“ povedala.


Máriu Solárovú, ktorá pracuje ako programátorka v Londýne, lákajú naspäť na Slovensko najmä osobné dôvody. „Som rodinný typ. Teším sa, že sa vrátim medzi svojich blízkych, medzi svojich kamarátov,“ povedala.

Michal, ktorý študuje v Londýne informatiku, poznamenal, že sa na Slovensko neplánuje vrátiť najbližších zhruba 20 rokov. „Firmy na Slovensku väčšinou nemajú možnosti pre študentov, napríklad na letné stáže. Takáto kultúra je skôr tu vo veľkých firmách, ako je Google alebo Facebook,“ povedal.

Podobne je na tom aj Adam, ktorý v Londýne študuje elektrotechniku a informatiku. Podľa svojich slov návrat na Slovensko po skončení školy neplánuje. „Možno nie teraz, ale až o takých desať rokov,“ povedal s tým, že po ukončení štúdia chce ešte zostať v zahraničí a nazbierať skúsenosti.


Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) potvrdil, že chce, aby sa vrátili ľudia, do ktorých sa počas ich života investovalo – napríklad počas ich štúdia.

„Svoju pridanú hodnotu práce teraz ponúkajú inej krajine. O týchto ľudí je najväčší záujem, aby sa investícia štátu vrátila v tej podobe pridanej hodnoty a ich práce naspäť na Slovensko,“ uzavrel Raši.

Podujatie Work in Slovakia – Good Idea!, ktoré sa vo štvrtok večer uskutočnilo v Spojenom kráľovstve, prilákalo desiatky Slovákov, ktorí žijú a pracujú v Londýne a jeho blízkom okolí. Do britskej metropoly prišlo sedem firiem, ktoré ponúkali prácu na Slovensku najmä pre odborníkov z IT oblasti a sektora zdieľaných služieb.


Môže vás zaujať:

Slováci, vráťte sa domov! Volá vás vláda


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *